Czyj to numer – polska aplikacja, która identyfikuje telemarketerów

Od strony technicznej aplikacja jest bardzo prosta. Jeżeli numer przychodzący znajduje się w bazie oprogramowania, użytkownik zobaczy przy nim opis. Dzięki temu przed odebraniem połączenia dowie się, że dzwoni np. telemarketer proponujący nowy pakiet telewizyjny, ewentualnie ankieter lub sprzedawca garnków.
czyjtonumer
czyjtonumer

Ponieważ program jest nowy, może się zdarzyć, że danego numeru nie będzie jeszcze w bazie. Ale każdy użytkownik ma szansę współtworzyć rejestr, zgłaszając nowe kontakty i przyporządkowując im kategorie. Dopiero po kilku zgłoszeniach telefon trafi do bazy. Warto dodać, że twórcy pomyśleli też o zabezpieczeniu oprogramowania przed przypadkowo albo dla żartu wprowadzanymi numerami – każdy przed wpisaniem do bazy przechodzi jeszcze weryfikację. Pomysłodawca rozwiązania, Maciej Kujawa, wyjaśnia, jak powstało narzędzie:

Kogo nie zapytałem miał podobne przejścia. Pewnego razu zabrałem zaprzyjaźnionych programistów nad morze. Zastawiliśmy pokój hotelowy komputerami i tak kodowaliśmy przez kilka dni bez przerwy. Cel był jeden, rozwiązać problem nieznanych połączeń tak, żeby nawet kilkulatek wiedział jak użyć naszej apki. Do tego aplikacja miała być darmowa, bez reklam, bez śledzenia, bez skanowania kontaktów. Jednym słowem chcieliśmy zrobić coś naprawdę dobrego – przekonuje Kujawa.

czyjtonumer
Niechciane numery można przyporządkować kategoriom (graf. Czyj to numer)

Autora Czyj to numer pytamy jeszcze o jedną kwestię. Firmy telemarketingowe wiedzą, że użytkownicy blokują numery. Można to zrobić po prostu z poziomu telefonu. Z tego powodu przedsiębiorstwa internetowo generują zmieniające się numery (które na marginesie często udają stacjonarne z lokalnym kierunkowym prefiksem).

– Numery telemarketerów nie powstają tak szybko. Raczej są usypiane niż porzucane – podkreśla Maciej Kujawa. – Nasza walka z telemarketerami nie jest możliwa bez kilku pierwszych ofiar, które zgłaszają numer. Długofalowo chcemy zmienić zasady gry. Obecna relacja pomiędzy telemarketerem a użytkownikiem telefonu to kilku na jednego. Duży zasięg naszej aplikacji może spowodować, że w przyszłości będzie kilku na wszystkich.

Dodajmy, że w internecie działa wiele stron służących do sprawdzania numerów telefonów, ale korzystanie z nich nie jest wygodne, bo za każdym razem musimy uruchomić przeglądarkę, wpisać numer i poczekać na wynik. Na Androidzie i iOS-ie są podobne aplikacje, ale często należy im podać wiele danych, np. własny numer telefonu, lokalizację i dostęp do kontaktów. Czyj to numer jest znacznie mniej inwazyjny i nie wymaga od użytkownika niczego, prócz samej instalacji. Aplikacja nie wyświetla uciążliwych reklam. Oprogramowanie można pobrać za darmo z App Store i Google Play. Wydawcą Czyj to numer jest THE FAT CAT. Podobną funkcję spełnia również aplikacja Truecaller należąca do True Software Scandinavia AB. | CHIP