Informacje o nowych Radeonach w kodzie sterowników dla macOS-a

Czasem w listach wspieranego sprzętu można znaleźć naprawdę ciekawe wpisy, np. nazwy układów nowych Radeonów. Generacja Navi, bo o niej mowa, ma zastąpić dość wysłużone już (chociaż wciąż całkiem niezłe) Polarisy. Karty powstaną w litografii 7 nm. Co ciekawe, w update’cie dla MacOS-a są informacje odnoszące się do czterech różnych odmian GPU AMD. Są to: Navi 16, 12, 10 i 9.
radeon vega
radeon vega

Zgodnie z tym jak AMD (ale też choćby NVIDIA) nazywa swoje układy graficzne – im niższą mamy liczbę, tym bardziej rozbudowana wersja chipu. Navi 10 i 12 pojawiały się wcześniej w przeciekach, za to modele 16 i 9 – nie. Oznacza to, że AMD Navi pojawią się prawdopodobnie z dość szeroką gamą modeli. Na jednym GPU można przecież zbudować bardzo różne karty, zależnie od taktowania czy użytych pamięci.

Układy Navi dopiero za kilka miesięcy, ale kto wie, może zobaczymy je szybciej np. w maszynach Apple? (graf. Wccftech)

Według części przecieków, karty Radeon RX 3000 (padają takie nazwy jak Radeon RX 3080, RX 3070 i RX 3060) miałyby pojawić się latem. AdoredTV (które jednak chętnie podaje informacje o średnim stopniu wiarygodności) informuje, że najmocniejsza z kart (RX 3080) miałaby kosztować 250 dolarów (940 złotych netto). Brzmi to niestety zbyt dobrze.

Po ostatniej premierze Radeona VII fani AMD mieli powody do zadowolenia. Rzecz w tym, że rynku układów graficznych nie podbija się konstrukcjami segmentu high-end a modelami ze średniej półki, czego najlepszym przykładem jest sukces GeForce’a GTX 1060, a wcześniej GTX-a 970. Na karty graficzne AMD Radeon nowej generacji, wśród których znajdą się modele z segmentu średniego, jeszcze czekamy. Nie potrwa to jednak długo, bo do premiery układów AMD Navi powinno dojść za kilka miesięcy. | CHIP