Naukowcy z MIT wykorzystali ethereum do streamowania filmów

Do przetwarzania płatności serwis MTonomy wykorzystuje sieć blockchain ethereum i inteligentne kontrakty. Firmę założyli m.in. naukowcy z MIT. Jak podkreśla prezes MTonomy, Arjun Mendhi, serwis jest skierowany szczególnie do użytkowników z biedniejszych krajów, którzy mają utrudniony dostęp do bankowości internetowej. Dodatkowo, wykorzystanie ethereum zapewnia bezpieczeństwo. Ryzyko wycieku danych jest niewielkie w porównaniu z serwisami wykorzystującymi tradycyjne zabezpieczenia. Powiedzieć, że biblioteka filmów MTonomy jest uboga, to jakby nic nie powiedzieć. Na razie znajdują się w niej cztery tytuły. Jednak co 24 godziny na platformie pojawia się kolejna nowa produkcja.
mężczyzna oglądający telewizję
mężczyzna oglądający telewizję

W serwisie MTonomy codziennie można obejrzeć nowy film (graf. MTonomy)

Platforma MTonomy wykorzystuje wtyczki do Firefoxa i Chrome. Oczywiście, potrzebujemy też portfela ethereum. Trzeba także zarejestrować się w serwisie. Wykorzystanie kryptowalut i inteligentnych kontraktów daje też korzyści studiom filmowym, które mogą w ten sposób dotrzeć do większej grupy odbiorców na całym świecie. Rynek filmowy jest obecnie bardzo rozdrobniony, a wydanie filmu w wielu krajach wiąże się z dużymi kosztami. Jest to jednym z powodów ograniczania dystrybucji tylko do wybranych krajów. Wykorzystanie kryptowalut i sieci blockchain w praktyce znosi te ograniczenia.

Nie jest wykluczone, że w przyszłości twórcy MTonomy poszerzą działalność o serwis z muzyką działający na podobnej zasadzie. Pomimo nie najlepszego 2018 roku dla rynku kryptowalut, jak widać cyfrowe pieniądze znajdują zastosowanie i rozwiązują realne problemy. Blockchain to przede wszystkim struktura danych, która jest wykorzystywana także m.in. przez studio Disneya do przechowywania dużych plików i dokumentów. | CHIP