YEP – polska platforma dla młodych osób szukających pracy

W szkołach często można spotkać się z testami predyspozycji zawodowych, ale często mają one tendencyjne pytania np. jaki jest Twój ulubiony przedmiot? W YEP postawiono na bardziej oryginalne i ciekawsze pytania w rodzaju “Jakiego rodzaju dokumenty oglądasz na Netflixie najchętniej?”, “Jakiego youtubera wolałbyś obejrzeć” czy “O czym rozmawiasz podczas piątkowej imprezy?”. Po rozwiązaniu testu użytkownik otrzymuje listę kilku zawodów wraz z pełnymi opisami i ścieżką kariery.
yep
yep

Przykładowe pytanie w teście kompetencji (fot. Sylwia Zimowska)

Przydatnym narzędziem jest także kalkulator oczekiwanego wynagrodzenia opracowany przez Citi Bank Handlowy. Pozwala on wyliczyć minimalną pensję młodego człowieka, którą powinien osiągnąć w wieku 35-40 lat, alby żyć zgodnie z własnymi preferencjami. Dzięki niemu łatwiej jest określić wysokość wynagrodzenia i stanowisko, które pozwoli spełnić swój cel.

Na platformie nie brakuje także szeregu publikacji i porad związanych z rozmowami rekrutacyjnymi i tworzeniem CV. Na bieżąco będą udostępniane także informacje o darmowych szkoleniach, konferencjach i wydarzeniach w całej Polsce pomagających w aktywizacji zawodowej. W YEP znajduje się również baza ofert pracy i stażów, ale póki co jest ona niewielka w porównaniu z tradycyjnymi portalami z ogłoszeniami.

Według Eurostatu co 10. mieszkaniec Polski to osoba w wieku 18-26 lat. Aż 900 tysięcy Polaków z grupy 18-29 lat nie pracuje, nie uczy się i nie szkoli. – Pracujemy nad treściami, które przybliżą młodym poszczególne zawody: od hydraulika po kontrolera lotów. Na platformie znajdą się wywiady z ludźmi, którzy już na rynku działają, którzy opowiedzą, jak się rozwijali i jakie pierwsze kroki podejmowali, dlaczego dany zawód jest fajny i jakie są jego ciemne strony. Bardzo zależy nam na materiale, który będzie realny: ma pokazywać zawody takie jakimi one są, aby użytkownicy świadomie wybrali opcję dla siebie – komentuje współzałożycielka Fundacji Sukces Pisany Szminką. | CHIP