Google udostępniło 2 aplikacje dla osób niesłyszących

Dimitri Kanevsky to naukowiec Google, który pracuje nad rozpoznawaniem mowy i technologią komunikacji od 30 lat. Mężczyzna od wczesnego dzieciństwa jest głuchy. Po zebraniu opinii ekspertów z Uniwersytetu Gallaudet, najbardziej znanego na świecie uniwersytetu dla osób niedosłyszących i niesłyszących, udało mu się zaprojektować aplikację Transkrypcja na żywo. Działa ona w nieco inny sposób niż wbudowane w system narzędzia przetwarzające tekst na mowę – jest znacznie szybsza i dokładniejsza, chociaż w polskiej wersji językowej nie uwzględniono jeszcze znaków interpunkcyjnych. Aplikacja ma opcję dodawania tekstu z klawiatury, co może pomóc w komunikacji także osobom niemówiąca. Wspiera także aż 70 języków.
Google udostępniło 2 aplikacje dla osób niesłyszących

Dość sporym ograniczeniem jest brak możliwości skopiowania tekstu i wykorzystania go potem w innych aplikacjach czy też jako formę zapisanych notatek. Szkoda, bo w ten sposób z oprogramowania mogliby skorzystać też studenci czy dziennikarze. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to jeszcze finalna wersja aplikacji – Google udostępniło ją w ramach Wczesnego Dostępu. Każdy może ją pobrać, ale musi liczyć się z tym, że nie jest ona doskonała.

wzmacniacz dźwięku
Wzmacniacz dźwięku pozwoli zredukować niechciany hałas z otoczenia (fot. Google)

Druga z aplikacji polecana jest osobom niedosłyszącym. Wzmacniacz dźwięku jak sama nazwa wskazuje, zwiększa głośność istotnych dźwięków w naszym pobliżu (np. mowy), redukując hałasy z ulicy czy innego typu odgłosy z otoczenia. Po zainstalowaniu oprogramowanie należy włączyć w Ustawieniach Dostępności i podłączyć dowolny zestaw słuchawkowy. Wzmacniacz dźwięku jest dostępny jedynie na urządzeniach z Androidem 9. | CHIP