Jedna z największych polskich spółek informatycznych ogłosiła bankructwo

Po czterech miesiącach od złożenia wniosku, sąd ogłosił upadłość spółki. Zarząd nad majątkiem przejął syndyk. Wierzyciele mają równo 30 dni na zgłoszenie swoich wierzytelności. Gwoździem do trumny firmy Qumak okazała się klęska fuzji z Evic, która miała być ostatnią deską ratunku dla podupadającej spółki. Transakcja o wartości 220 mln złotych nie doszła jednak do skutku – Evic zrezygnowało, gdy okazało się, że urząd skarbowy obciąży transakcję podatkiem w wysokości niemal 38 mln zł.
qumak
qumak

qumak
Akcje spółki spadały od 2017 roku (fot. TradingView)

Problemy finansowe firmy zaczęły się jednak dużo wcześniej. W 2016 roku nastąpiło załamanie na rynku zamówień publicznych. Rok później wymieniono cały zarząd Qumak. Poza błędami w zarządzaniu, nowe kierownictwo podejrzewało popełnienie przestępstw przez menedżerów. Niewymienione z nazwiska osoby miały działać na szkodę spółki wyprowadzając technologię, wiedzę, ludzi i majątek firmy. Drastycznie spadły wówczas przychody z sektora inteligentnej infrastruktury (z 378 mln w 2015 r. do 151 mln zł w 2016 r.).

Nie pomagały także utraty kolejnych kontraktów. W styczniu firma Lublin odstąpiła od umowy na rozbudowę systemu zarządzania ruchem i komunikacją, którą podpisano w październiku 2017 r. Kontrakt opiewał na 23,3 mln zł brutto. Wcześniej Qumak został obciążony 14,8 mln zł kary za brak realizacji umów na realizację systemu transportu i kontroli bagażu w terminalu krakowskiego portu lotniczego w Balicach. W tym samym miesiącu miasto Gdynia również nałożyła na spółkę karę w wysokości 3,45 mln zł za brak zrealizowanego kontraktu na system zarządzania ruchem Tristar. Z intratnego kontraktu zrezygnowała w grudniu także Energa Operator.

Początki spółki Qumak sięgają lat 80. Wtedy to (jeszcze pod nazwą Sekom) zajmowała się wyrobem i naprawą sprzętu elektronicznego. W 1990 roku w centrum Krakowa firma otworzyła pierwszy w mieście salon komputerowy. Najlepsze lata przypadają na okres 2002 – 2006 r. Qumak dostarczał wtedy instytucjom publicznym i prywatnym rozwiązania z zakresu oprogramowania, przetwarzania i magazynowania danych, systemów zarządzania obiektem, a nawet całym miastem. | CHIP