SI Huawei dokończyła symfonię Schuberta

Producenci prześcigają się w pomysłach na promowanie swoich autorskich SI. Huawei podszedł do tematu w sposób bardzo kreatywny. Jego jednostka NPU zawarta w chipie HiSilicon Kirin 980, którą dobrze znamy z flagowego smartfonu Mate 20 Pro, została wykorzystana do ukończenia słynnej “Niedokończonej symfonii” Schuberta. Artysta pracował nad nią w 1822 roku, ale z opracował jedynie dwie części utworu. Wiadomo jednak, że pierwotnie miał być to utwór trzyczęściowy.
huawei
huawei

Algorytm przeanalizował zapisy nutowe i brzmienie oryginału, a następnie wygenerował melodię do kolejnej części. Huawei zaprosiło do współpracy zdobywcę nagród Emmy, kompozytora Lucasa Cantora, który pomógł SI udoskonalić kompozycję i przygotować jej zapis w taki sposób, by mógł być wykorzystany przez orkiestrę symfoniczną. Finalne wykonanie utworu usłyszymy 4 lutego w Cadogan Hall w Londynie.

To nie pierwszy raz, kiedy sztuczna inteligencja Huawei tworzy sztukę. W ubiegłym roku chińska SI pomogła zamienić sfilmowaną w Norwegii zorzę polarną na zapis muzyczny. Wówczas również nie obyło się bez pomocy światowej klasy artysty, który podjął się próby przetłumaczenia światła na melodię. O tym jak działają podobne SI piszemy w artykule “Artyści są niepotrzebni”. | CHIP


⇒ Gdybyście mieli ochotę sprawdzić, jak działa SI w najnowszych smartfonach, zajrzyjcie do naszego rankingu.