huawei

SI Huawei dokończyła symfonię Schuberta

Fot. Unsplash.com
VIII symfonia h-moll została skomponowana w 1822 roku przez Franza Schuberta. Uważa się ją za jedno z największych arcydzieł w historii muzyki. Utwór nosi także nazwę "Niedokończonej symfonii". W oryginale składa się z dwóch części. Pracę nad trzecią kompozytor przerwał. Huawei postanowiło wykorzystać smartfon Mate 20 Pro, aby dokończyć utwór.

Producenci prześcigają się w pomysłach na promowanie swoich autorskich SI. Huawei podszedł do tematu w sposób bardzo kreatywny. Jego jednostka NPU zawarta w chipie HiSilicon Kirin 980, którą dobrze znamy z flagowego smartfonu Mate 20 Pro, została wykorzystana do ukończenia słynnej „Niedokończonej symfonii” Schuberta. Artysta pracował nad nią w 1822 roku, ale z opracował jedynie dwie części utworu. Wiadomo jednak, że pierwotnie miał być to utwór trzyczęściowy.

Algorytm przeanalizował zapisy nutowe i brzmienie oryginału, a następnie wygenerował melodię do kolejnej części. Huawei zaprosiło do współpracy zdobywcę nagród Emmy, kompozytora Lucasa Cantora, który pomógł SI udoskonalić kompozycję i przygotować jej zapis w taki sposób, by mógł być wykorzystany przez orkiestrę symfoniczną. Finalne wykonanie utworu usłyszymy 4 lutego w Cadogan Hall w Londynie.

[banner slot=”text”]

To nie pierwszy raz, kiedy sztuczna inteligencja Huawei tworzy sztukę. W ubiegłym roku chińska SI pomogła zamienić sfilmowaną w Norwegii zorzę polarną na zapis muzyczny. Wówczas również nie obyło się bez pomocy światowej klasy artysty, który podjął się próby przetłumaczenia światła na melodię. O tym jak działają podobne SI piszemy w artykule „Artyści są niepotrzebni”. | CHIP


⇒ Gdybyście mieli ochotę sprawdzić, jak działa SI w najnowszych smartfonach, zajrzyjcie do naszego rankingu.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.