TEST: ruter TP-Link Archer C5400X – dla graczy

Bardzo wysoko postawiona poprzeczka.

Dwie dekady temu, by pograć online wybieraliśmy się do kafejki internetowej. Stały dostęp do sieci, komputer na godziny i przeszukiwanie kieszeni w poszukiwaniu ostatnich złotówek – tak wyglądała wizyta gracza. Każdy obiecywał sobie, że pogra najwyżej godzinkę. Owa godzina spędzona przy „Star Trek Voyager Elite Force”, „Need for Speed Porsche 2000”, „Worms Armageddon” czy „Command & Conquer Tiberian Sun” trwała zazwyczaj do rana.

W skrócie

 • wysoka wydajność sieci WiFi
 • bardzo dobra dystrybucja sygnału sieci bezprzewodowych
 • pakiet HomeCare
 • agregacja połączeń
 • dość wysoka cena

TP-Link Archer C5400X jest jednym z najszybszych na rynku ruterów Wi-Fi przeznaczonym dla graczy. Producent wyposażył rozwiązanie w mocny 4-rdzeniowy układ obliczeniowy i aż 1 GB pamięci RAM. Za wydajność obsługi odpowiadają m.in. trzy układy radiowe z możliwością zestawienia połączeń do 5400 Mb/s. Wbudowany przełącznik LAN umożliwia podłączenie aż 8 urządzeń. Nad bezpieczeństwem użytkowników czuwa system HomeCare, a mechanizm QoS pozwoli na nadanie priorytetu ruchowi sieciowemu dla gier.

Po 20 latach po kawiarenkach internetowych został tylko wspomnień czar. Dziś gracz zasiada w domowym zaciszu i uruchamia gry na dostosowanym do swoich potrzeb stanowisku z szybkim łączem internetowym. Stały dostęp do sieci jest oczywistością. Podobnie jak szybki ruter. Na przykład TP-Link Archer C5400X (tutaj znajdziecie aktualną cenę).

Dlaczego akurat C5400X? To bowiem ruter przeznaczony specjalnie dla graczy, który został wyposażony w najnowocześniejsze i najbardziej wydajne komponenty sieci przewodowej i bezprzewodowej dla urządzeń domowych. Został także wyposażony w rozwiązania znane z modeli przeznaczonych dla małych i średnich firm.

C5400X, czyli C5400 na sterydach

Półtora roku temu na łamach Chip.pl prezentowaliśmy laureata IF Design Award – ruter TP-Link Archer C5400. Świetnie wyglądający sprzęt, który jak się okazuje z powodzeniem posłużył za bazę wzorniczą dla C5400X. Spokojna czerń i proste kształty zostały okraszone czerwonymi elementami anten, a sam ruter stał się jeszcze potężniejszy, nie tylko pod względem komponentów, ale i rozmiarów. Pozostała prostopadłościenna czarna obudowa, która zamiast chowanych anten została wyposażona w elementy mocowane na zatrzaski. Liczba anten podobnie jak w C5400 może zaskakiwać. Jest ich aż osiem – cztery po rogach i cztery po środku każdej ze ścianek. 

Wierzch i spód urządzenia ma szereg otworów, które mają ułatwić cyrkulację powietrza i odprowadzić nadmiar ciepła. Choć mamy do czynienia z ruterem do gier, to producent nie zdecydował się na popularne wśród urządzeń gamingowych kolorowe podświetlenie. Wręcz przeciwnie. TP-Link zrezygnował nawet z wielu diod kontrolnych na rzecz niewielkiego podświetlanego na górnym panelu logo, które informuje o stanie rutera. A jeśli i to nam przeszkadza, to na przedniej ściance tuż obok przycisków WPS oraz WiFi znajdziemy przycisk do jego wyłączania.

W zakresie interfejsów sieciowych i gniazd rozszerzeń C5400X prezentuje się imponująco. Po prawej stronie zadziejmy dwa porty USB 3.0, a jeśli zerkniemy do tyłu to zaskoczy nasz aż 8-portowy gigabitowy przełącznik sieci LAN. Takie rozwiązanie jest rzadko spotykane w domowych modelach. Jedynym przykładem, który można tu przytoczyć jest Asus ROG Rapture GT-AC5300.

TP-Link w pełnej krasie.

Dodatkowym atutem rozwiązania jest możliwość połączenia dwóch interfejsów. Rozwiązanie przydatne dla użytkowników wykorzystujących w swojej domowej sieci LAN np. switch, NAS lub serwer, który służy wymianie danych. Agregacja idealnie sprawdzi się w celu rozłożenia obciążenia na dwa interfejsy dając użytkownikowi aż 2 Gb/s przepustowości. A jeśli dysponujemy dwoma łączami WAN od tego samego operatora, możemy zagregować połączenie WAN za pomocą głównego portu internetowego oraz portu LAN nr 1.

Mamy zatem do dyspozycji szybki 8-portowy przełącznik, który pozwoli na podłączenie kilku urządzeń bez konieczności dokupowania switcha. Ale to nie wszystko. TP-Link zadbał także o wydajny system obliczeniowy i komponenty radiowe. W gamingowych ruterach konkurencji znajdziemy zazwyczaj dwurdzeniowe procesory o taktowaniu 1,6 czy 1,8 GHz z 512 MB pamięci RAM. C5400X nie uznaje kompromisów. Producent zastosował 4-rdzeniowy SoC Broadcom BCM4908 o taktowaniu 1,8 GHz wraz z 1 GB pamięci RAM i 16 GB eMMC. A w bonusie moduł Bluetooth.

W zakresie obsługi sieci WiFi oznaczenie „5400” powinno wiele powiedzieć – ruter dysponuje możliwością zestawienia połączeń do 5400 Mb/s. Jak to możliwe? Dzięki trzem układom radiowym. Zatem w C5400X mamy dwa układy 5 GHz oferujące szybkość do 2167 Mb/s każdy oraz jeden układ do 1000 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Stąd aż osiem anten, których zadaniem jest odpowiednia dystrybucja sygnału.

Era bez komputera

Nowoczesne smartfony i tablety w wielu przypadkach bez problemu mogą zastąpić komputer. Dotyczy to nawet konfiguracji domowych urządzeń sieciowych. Opisywany przez nas TP-Link Archer C5400X współpracuje więc z mobilną aplikacją Tether. Co nie zmienia faktu, że do konfiguracji możemy wykorzystać komputer.

Ustawienie rutera za pomocą aplikacji Tether jest banalnie proste i można to zrobić na dwa sposoby. W pierwszym przypadku łączymy się do zabezpieczonej sieci Wi-Fi (hasło i SSID znajdziemy na spodzie rutera), aplikacja Tether zajmie się resztą. Drugim sposobem jest możliwość podłączenia rutera przez Bluetooth. Konfiguracja sprowadza się do określenia podstawowych elementów ustawień, takich jak hasło administratora, adresacja, ustawienia sieci Wi-Fi. Na koniec możemy połączyć ruter z usługą TP-Link Cloud, która ułatwia zarządzanie ruterem zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Wystarczy połączenie Bluetooth, by skonfigurować C5400X.
Konfiguracja sieci w 2 krokach.
Jeszcze podłączenie do TP-Link Cloud i gotowe.

Cały proces konfiguracji zajmuje w praktyce około dwie minuty. Wliczając w to oczekiwanie na zapisanie ustawień i przejście kolejnych kroków kreatora. Dalsze ustawienia możemy także wprowadzać za pomocą aplikacji Tether.

My pokażemy jednak możliwości C5400X bazując na interfejsie WWW, schludnym i prostym w obsłudze. Całość została podzielona na trzy sekcje: Szybka konfiguracja, Ustawienia podstawowe, Ustawienia zaawansowane.

Dzięki takiemu podziałowi początkujący użytkownicy mogą sięgnąć do zakładki Podstawowe i samodzielnie skonfigurować ruter w taki sposób, by był bezpieczny, szybki, a jednocześnie nie przyprawiał kłopotów.

Przejrzysty interfejs TP-Link C5400X.

W zakresie obsługi sieci Internet ruter oferuje możliwość zestawienia połączeń z użyciem stałego i dynamicznego adresu IP a także poprzez PPPoE oraz poprzez protokoły VPN: L2TP oraz PPTP. Do dyspozycji jest także wspomniana opcja agregacji połączeń WAN.

Konfiguracja połączenia WAN.

Warto wiedzieć, że Archer C5400X może pełnić nie tylko rolę klasycznego rutera. TP-Link pomyślał o możliwości pracy w charakterze punktu dostępowego. Wówczas C5400X będzie jedynie rozsyłać sygnał sieci bezprzewodowej, natomiast przydziałem adresów IP, routingiem, bezpieczeństwem zajmie się inny ruter w sieci LAN.

Alternatywna konfiguracja C5400X – praca jako punkt dostępowy.

Konfigurując sieć LAN możemy:

 • określić klasę adresową sieci
 • włączyć agregację portów LAN2 oraz LAN3 w celu poprawy przepustowości pomiędzy ruterem a podłączonym urządzeniem
 • skonfigurować dane dla IPTV
 • włączyć trasy routingu statycznego
 • skonfigurować wewnętrzny serwer DHCP z funkcjami statycznego przydzielania adresów na podstawie adresów MAC
 • włączyć dynamiczny DNS ułatwiający obsługę rutera i usług z zewnątrz.

Konfiguracja sieci bezprzewodowej stanowi bardzo rozbudowaną sekcję C5400X. Z racji tego, że model ma do dyspozycji trzy układy radiowe, możemy dystrybuować jednocześnie trzy sieci Wi-Fi – jedną w pasmie 2,4 GHz i dwie w paśmie 5 GHz (jedna na niższych, druga na wyższych kanałach). Interfejs C5400X umożliwia:

 • ustawienie nagłówków sieci Wi-Fi z możliwością ich ukrycia
 • określenie rodzaju zabezpieczeń oraz szyfrowania (łącznie z WPA/WPA2 Enterprise)
 • określenie hasła
 • ustawienie standardu obsługi klientów WiFi
 • ustawienie szerokości kanału oraz jego numeru
 • włączenie funkcji Airtime Fairness umożliwiającej ustawienie optymalnej przepustowości przepływu danych dla wydajniejszych klientów
 • dla częstotliwości 5 GHz aktywować funkcję MU-MIMO – dzięki której wzrasta efektywność połączeń klientów a pełna szybkość połączenia jest dostępna jednocześnie dla wielu klientów w danej jednostce czasu
Ustawienia sieci bezprzewodowej.

Użytkownicy, którzy wolą używać protokołu WPS mogą skorzystać z łączenia za pomocą przycisku WPS lub wpisać podczas łączenia kod PIN dostępny w menu rutera:

Zamiast haseł do WiFi mechanizm WPS.

Wspomnieliśmy o tym, że C5400X dystrybuuje trzy sieci bezprzewodowe jednocześnie. W przypadku sieci LAN, w których jest wiele urządzeń WiFi ważnym elementem jest odpowiednie rozdzielenie klientów między układami radiowymi. Dzięki temu mamy pewność, że każde z pasm może być równomiernie obciążone. By ułatwić sobie to zadanie, warto włączyć mechanizm Smart Connect. Umożliwi on nie tylko dystrybucję jednego nagłówka SSID (w rzeczywistości i tak będą to trzy sieci o tej samej nazwie), ale przede wszystkim zadba o to, by każde z urządzeń podłączało się do odpowiedniego pasma.

Mechanizm Smart Connect ułatwia równomierne obłożenie układów radiowych rutera.

Zaawansowane i szczegółowe ustawienia sieci Wi-Fi znajdziemy ukryte w menu Narzędzia systemowe. Dla poszczególnych częstotliwości możemy określić m.in. krótki GI, włączyć WMM, włączyć izolację klientów czy zestawić most WDS.

Zaawansowane ustawienia sieci bezprzewodowych.

Niewątpliwą zaletą obsługi sieci bezprzewodowej TP-Link jest możliwość utworzenia aż trzech sieci gościnnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy przyznać dostęp do sieci i Internetu dla osób goszczących w naszym domu lub mieszkaniu. Nie musimy wtedy podawać danych uwierzytelniających sieci macierzystej, a co za tym idzie nie musimy obawiać się o nieautoryzowany dostęp do usług czy o dane zgromadzone w sieci domowej.

Konfiguracja umożliwia określenie trzech SSID, a także:

 • ustawienie odrębnego hasła, szyfrowania i zabezpieczeń
 • komunikację pomiędzy klientami sieci gościnnej
 • dostęp do sieci LAN
 • ustawienie okresu ważności dostępu do internetu
 • ciekawostką jest możliwość ustawienia portalu logowania lub przekierowanie do innego systemu logowania użytkowników sieci gościnnej. Dzięki temu możemy weryfikować i uwierzytelniać klientów sieci gościnnej
Trzy sieci gościnne w C5400X.

Na następnej stronie m.in. o ochronie sieci domowej i test urządzenia.