Tim Cook zamierza przyjrzeć się aplikacji Absher

Darmowa aplikacja Absher (z arab. kaznodzieja) pozwala obywatelom Arabii Saudyjskiej wyrobić paszport, zdobyć kopię aktu urodzenia czy zapłacić mandat. Absher to system załatwiania spraw urzędowych przez internet. Korzysta z niego 11 mln użytkowników. Wygodna aplikacja jest jednocześnie narzędziem do śledzenia kobiet. Aplikacja jest bowiem elementem obecnej w saudyjskim prawodawstwie instytucji opiekuna.
Tim Cook zamierza przyjrzeć się aplikacji Absher

Kobiety “zaopiekowane”

W zasadzie każda obywatelka Arabii Saudyjskiej jest nieustająco nadzorowana przez bliskich je mężczyzn – ojca, brata (nawet młodszego), syna, męża. Absher poza załatwianiem spraw formalnych pozwala na nieustający nadzór nad kobietą. Saudyjscy mężczyźni mogą za pomocą aplikacji mogą decydować, czy kobieta może opuścić kraj i dokąd może się udać. Saudyjczycy mogą też uruchomić system powiadamiania, gdy kobieta próbuje przekroczyć granicę państwa. 

Senatora Ron Wayden ze stanu Oregon zaniepokoił sposób działania aplikacji i fakt, że można ją pobrać z amerykańskiego jakby nie było, sklepu Apple. Wystosował więc listy do CEO Apple Tima Cooka i CEO Google Sundara Pichaia. Według senatora “amerykańskie firmy nie powinny pozwalać ani utrzymywać elementów patriarchatu saudyjskiego rządu”. Określił też system jako “odrażający”.

Tim Cook ustosunkował się do listu senatora Waydena dopiero podczas radiowej audycji, jaka miała miejsce w National Public Radio. Zapowiedział wówczas, że przyjrzy się sprawie. Google na razie nie odniosło się do listu senatora.