2 smartfony ASUS-a z nowym procesorem typu SiP

ASUS produkuje smartfony raczej ze zmiennym szczęściem. Najnowsze nie wzbudziłyby szczególnego zainteresowania gdyby nie fakt, że wewnątrz jest układ Qualcomm Snapdragon SiP 1. To nieco inaczej zbudowany mobilny procesor o wysokim stopniu integracji elementów. ZenFone Max Shot i ZenFone Max M2 debiutują na razie w Brazylii, ale niewykluczone, że wkrótce trafią też na inne rynki.
2 smartfony ASUS-a z nowym procesorem typu SiP

Nowe SiP Qulacommu są produkowane w Brazylii (graf. GSMArena)

Procesor użyty w nowych telefonach ASUS-a to nie SoC – system-on-chip – a SiP, czyli – system-in-package. W konfiguracji SiP dostawca oferuje procesor główny, układ zarządzania energią, interfejsy bezprzewodowe, procesor audio i inne ważne elementy razem w małym chipie. Pakiet jest sprzedawany producentom smartfonów. Ponieważ wszystkie ważne części są połączone w skompresowanym układzie scalonym, płytka drukowana zyskuje więcej wolnego miejsca, dając tym samym więcej przestrzeni na dopasowanie elementów wewnątrz. Ułatwia to również proces inżynieryjny i produkcyjny, bo obniża ostateczną cenę sprzętu. SiP dopuszcza nakładanie kolejnych elementów warstwowo, podobnie jak w spodziewanych w tym roku procesorach Intel Lakefield. Qualcomm twierdzi, że Snapdragon SiP 1 dysponuje wydajnością modelu Snapdragon 450 i podobnie jak on używa procesora graficznego Adreno 506. ASUS zapowiada z kolei, że nowy chipset wydłuży jeszcze żywotność baterii.

Zenfon Max Shot z trzema aparatami z tyłu (fot. ASUS)

Jeśli chodzi o wyposażenie fotograficzne obydwa telefony z przodu mają pojedyncze moduły 8 MP. Z tyłu jest ciekawiej: Max Shot dostał potrójny aparat główny składający się z 12 MP podstawowej kamery, szerokokątnego 8 MP obiektywu i pomocniczego 5 MP (do efektu bokeh). Max Plus M2 został wyposażony w ten sam główny aparat 12 MP oraz 5 MP moduł pomocniczy. Obydwa urządzenia korzystają z paneli IPS o rozmiarze 6,26″ o rozdzielczości FHD+. Ekrany mają u góry niewielkie wcięcie.

ASUS ZenFone Max Plus M2 z ciekawym nowym procesorem typu SiP (fot. ASUS)

Max Plus M2 będzie sprzedawany z 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci na dane, podczas gdy nabywcy Max Shota otrzymają wybór pomiędzy wersją z 3 i 4 GB RAM-u oraz pamięcią o pojemności 32 lub 64 GB. Oba modele są dual SIM-ami i, co dość ważne, mają oddzielne gniazdo microSD. Ceny jednak wydają się dość wysokie. Za najtańszą wersję ASUS-a Max Shota trzeba będzie zapłacić 1350 złotych. To przeliczenie z brazylijskich reali, więc cena w Polsce może okazać się jeszcze wyższa. Wartość modelu Max Plus M2 producent oszacował natomiast na poziomie 1300 złotych. | CHIP