Powstaje gigantyczny radioteleskop Square Kilometer Array

Fot. skatelescope.org
Australijscy naukowcy wprowadzają ostatnie poprawki do projektu SKA, czyli największego teleskopu radiowego na świecie. Urządzenie zostanie zbudowane m.in. na pustyni w zachodniej części Australii. Powinno pomóc odpowiedzieć na pytanie, jak powstały galaktyki po Wielkim Wybuchu.

Dla Square Kilometer Array nie wystarczy jeden kontynent. Poza Australią elementy SKA zostaną zlokalizowane też w Afryce Południowej.

 Tak ma wyglądać australijska część systemu (graf. Skatelescope)

Square Kilometer Array to ambitny międzynarodowy projekt, którego celem jest stworzenie sieci ponad 100 tysięcy anten niskiej częstotliwości oraz setek talerzy zdolnych do obrazowania ogromnych obszarów nieba z rozdzielczością przewyższającą wszystkie istniejące dziś teleskopy. Anteny nazywane „metalowymi choinkami” wyrosną na australijskiej pustyni, z kolei talerze będą rozstawione w Afryce. Powierzchnia, jaką zajmą elementy SKA, pokryje kilometr kwadratowy.

– Przygotowujemy się do obsługi 132 tysięcy anten SKA o niskiej częstotliwości w Australii, które odbiorą oszałamiającą ilość danych – zapowiada Antony Schinckel, dyrektor konsorcjum infrastruktury Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation, Square Kilometer Array.

Farma „metalowych choinek” zostanie zbudowana w zachodniej Australii (graf. Skatelescope)

Przed projektantami radioteleskopu stoją teraz trudne wyzwania. Badacze z CSIRO, australijskiej narodowej agencji naukowej, ujawnili, że dane, które zostaną pozyskane przez urządzenie, będą potrzebowały własnej infrastruktury wyposażonej w 65 tysięcy kabli światłowodowych, aby jak najszybciej przesłać informacje do superkomputerów SKA. Rozpoczęcie budowy Square Kilometer Array ma rozpocząć się w 2020 roku.

Kable światłowodowe do przesyłania danych z radioteleskopu (graf. Skatelescope)

Praca tego typu urządzeń badawczych wymaga bardzo restrykcyjnych zasad, w strefie teleskopu panuje zakaz używania wszelkich sprzętów emitujących fale radiowe. M.in. o tej kwestii pisaliśmy wcześniej w CHIP-ie, przy okazji innego projektu naukowców z Australii związanego z zespołem radioteleskopów Murchison Widefield Array. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.