Robotyczna dłoń ze wsparciem SI

Produkt rozwijany przez Festo jest nietuzinkowy głównie z powodu materiałów. Dłoń nie jest wykonana z tworzyw sztucznych – pokrywa ją miękka tkanina złożona z elastycznych, ale i wytrzymałych włókien. Na zewnątrz znajdziemy zaś delikatną, silikonową “skórę”. Na każdym z palców znajdują się także czujniki nacisku. By lepiej rozpoznawać obiekty, dłoń wyposażono także w kamery 3D. Za zginanie palców odpowiada zaś system pneumatyczny. Płyta główna znajduje się w miejscu kości śródręcza.
bionicsofthand
bionicsofthand

festo
Budowa BionicSoftHand (fot. Festo)

Drugą cechą wyróżniającą BionicSoftHand jest sztuczna inteligencja. Dzięki niej ręka potrafi samodzielnie uczyć się chwytania i posługiwania przedmiotami za pomocą metody zwanej “uczeniem przez wzmacnianie”. Polega ona na tym, że jedynym sygnałem zewnętrznym wysyłanym do SI jest wartość “nagrody”, gdy podejmuje ona poprawne decyzje lub wartość “kary”, gdy podejmuje decyzje błędne.

Twórcy przekazali dłoni 12-ścienną kostkę z panelami w trzech różnych kolorach. Zadaniem maszyny było takie obracanie kością, by za każdym razem na górze znalazła się ścianka w innym kolorze. Co ciekawe Festo wykorzystuje tutaj proces masowego, równoległego uczenia się. Zdobyta wiedza jest dzielona z wszystkimi dłońmi. Oznacza to, że wystarczy, by jedna maszyna popełniła błąd, a reszta będzie wiedziała co jest niewłaściwe, bez względu na miejsce, w którym się znajduje.

Festo to lider w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań automatyki przemysłowej. Co roku wprowadza na świecie około 100 produktów. Producent inspiruje się przede wszystkim naturą. Polecamy obejrzeć jego dotychczasowe osiągnięcia – robotycznego kangura, meduzę i mrówki. | CHIP