TEST: Dużo dobrej lektury, czyli PocketBook Touch HD 3

PocketBook Touch HD 3 jest czytnikiem niewielkim, lekkim i szybkim. Wymiary czytnika to bowiem 161,3 x 108 x 8 mm, a waga wynosi raptem 155 g. Do naszych testów trafiła wersja miedziana. Brzeg oraz plecy obudowy zostały wykonane z plastiku w takim właśnie kolorze. Urządzenie wygląda dzięki temu szykownie, a na pleckach widać mniej brzydkich odcisków palców. Sam ekran to dotykowy e-ink o średnicy 6 cali i rozdzielczości 300 ppi (1448 x 1072). Oczywiście podświetlany. Przy czym nie jest to zwykłe podświetlenie, a podświetlenie smart, o czym w dalszej części.
TEST: Dużo dobrej lektury, czyli PocketBook Touch HD 3

Cechy najważniejsze

Jaki ten czytnik jest – w zasadzie widać. Prosta klasyczna forma, ekran, przyciski u dołu. To czego nie widać, to fakt, że działa naprawdę szybko. Po włączeniu jest od razu gotowy do pracy. A za błyskawiczne wyświetlanie przewracanych stron odpowiada dwurdzeniowy procesor 1 GHz. Na własną bibliotekę czytelnik dostaje ok. 14 GB pamięci. Zabrakło niestety miejsca na kartę SD i to jest w zasadzie jedyna wada tego urządzenia. Jest natomiast wyjście słuchawkowe i łącze Bluetooth oraz odtwarzanie wielu, nieraz doprawdy egzotycznych, formatów: PDF, PDF(DRM), EPIJB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM. Poza możliwością czytania dokumentów w wielu formatach użytkownik za pomocą PocketBooka Touch HD 3 może także słuchać audiobooków i muzyki. Przez słuchawki – stąd złącze microUSB lub na urządzeniu zewnętrznym (np. głośniku) – wówczas przydaje się wspomniany Bluetooth.

Zarówno ten model, jak i poprzedni przez nas testowany są wodoodporne. Nie sprawdzaliśmy wprawdzie, czy wytrzymuje zanurzenie przez pół godziny w wodzie na głębokość 1 metra, ale zdecydowanie wytrzymuje włożenie w śnieg. Mimo tego, że umieszczony na dole włącznik oraz wejście na microUSB nie są w żaden sposób fizycznie dodatkowo zabezpieczone. To zasługa technologii HZO Protection. W tej technologi cienka powłoka zabezpiecza wnętrze urządzenia przed wilgocią i płynami. Nasz czytnik włożony w śnieg za każdym razem wychodził z sytuacji bez szwanku. A poprzedni model, PocketBook Aqua 2, testowany podczas CHIP Winter Challenge 2018 zaliczył też zanurzanie w górskim strumieniu i pracował dalej w najlepsze.

[banner slot=”text”]

Czytnik jest mały na tyle, że z powodzeniem może być obsługiwany jedną ręką. Umieszczone na dolnej krawędzi przyciski są mniejsze niż te w poprzednich modelach, ale mają wyraźny klik, a poza tym pozostały na tyle szerokie, że można je obsługiwać dłonią w rękawiczce.

PocketBook Touch HD3: ustawiamy i czytamy…

Czytnik włącza się niewielkim przyciskiem u dołu. Po pierwszym uruchomieniu urządzenie poprosi o zalogowanie się w usługach oferowanych przez firmę, czyli Send-to-PocketBook, Dropbox, PocketBook Sync), ale ten etap można pominąć, i wrócić doń w dogodniejszej chwili. Menu nie różni się zasadniczo od menu starszych urządzeń. Jest poza tym bardzo proste i choć producent dostarcza instrukcję, to można się bez niej obejść. Jedną z najważniejszych zmian w porównaniu ze starszymi modelami jest zastosowanie podświetlenia SMARTlight. I dostosowując czytnik do własnych preferencji warto zacząć od właśnie tego ustawienia. Funkcja SMARTlight pozwala dobierać temperaturę i barwę podświetlenia. Tę możliwość czytnik zawdzięcza wbudowanym 13 diodom podświetlającym – 6 z nich daje barwę ciepłą, pomarańczową, zaś 7 zimną, niebieską. Suwaki pozwalają określić natężenie i barwę światła.

Sterując obydwiema wartościami można dopasować rodzaj wyświetlania do otoczenia. Wyłączając tryb automatyczny można ominąć menu i sterować podświetleniem gestami. Aby zmienić poziom oświetlenia i jego barwę, wystarczy przesuwać po ekranie przy lewej lub prawej krawędzi. I uwaga, działa nawet w rękawiczkach, co udowadniamy na filmie.

Warto zwrócić uwagę, na wyjątkowo wysoką jakość wyświetlanego tekstu. Litery są wyraźne i ostre na krawędziach (dostępne są trzy wielkości czcionki 8, 9 i 10 pkt. oraz różne wielkości interlinii), ale w bardzo naturalny sposób przypominający ten znany z druku dobrej jakości. Niekiedy pojawiało się zjawisko ghostingu, czyli mimo wyświetlenia nowej strony w dalszym ciągu widoczny ślad po poprzedniej. Jednak wówczas pomaga wymuszenie odświeżenia strony (w ustawieniach domyślnie ekran odświeża się co 5 stron, można tę wartość zmienić). Poza tym występuje sporadycznie, nie psując przyjemności z czytania. Przy czym przejście do kolejnej strony odbywa się błyskawicznie. Jeśli z jakiegoś powodu wolimy czytać w poziomie niż w pionie, to PocketBook Touch HD3 bez problemu “przekręci” stronę. Można to zrobić w menu ustawiając taki rodzaj wyświetlania dla danego tytułu, a można też włączyć sensor, który za każdym razem, gdy obrócimy czytnik ustawi tekst we właściwym kierunku. Aby uzyskać ten efekt, należy przesunąć do pozycji “on” suwak widoczny przy opcji G-Sensor. 

…lub słuchamy

Czytanie książek na czytniku to oczywista oczywistość. Ale bywają chwile, kiedy zamiast czytać wolimy słuchać (warto czasami dać oczom odpocząć). I wtedy przydaje się obsługa formatu mp3 oraz m4b. Ten ostatni format umożliwia m.in. odsłuchiwanie audiobooka dokładnie od tego miejsca, w którym przerwaliśmy. Mała rzecz, a cieszy. Innym sposobem odsłuchiwania jest uruchomienie funkcji Text-to-Speech. Text-to-Speech, jak sama nazwa wskazuje, służy do czytania e-booków. Lista głosów lektorów jest długa, można wybrać np. czytającą po polsku Agnieszką, a dla tekstów angielskich zdecydować się na Justina. Niestety, w żadnym wypadku nie uzyska się efektu “czytała Krystyna Czubówna”. Teksty brzmią bardzo poprawnie. Jednak dla kogoś, kto przywykł do świetnej jakości polskich lektorów mogą brzmieć nieco nienaturalnie. Można za to przyspieszyć słuchanie (w przypadku lektury choćby “Na Niemnem” bezcenne). A dzięki zastosowaniu Bluetoohta słuchać możemy np. za pomocą bezprzewodowych słuchawek lub przez głośnik. Oczywiście, można też skorzystać z urządzeń przewodowych. I choć brak gniazda minijack, to producent pomyślał o tym i w zestawie znajduje się stosowna przejściówka między microUSB a minijack. Słuchanie książek to jedno, ale PocketBook pomyślał także o fanach muzyki. Aplikacja jest wyjątkowo prosta. W menu w katalogu Mediateka przechowywane są wszystkie pliki dźwiękowe, zarówno audiobooki, jak i muzyka. Znalazł się nawet korektor graficzny dla bardziej wymagających słuchaczy.

Wisienki na torcie

PocketBook Touch HD3 ma jeszcze kilka ciekawych aplikacji, które w urządzeniu takim jak czytnik mogą trochę dziwić, ale okazują się przydatne. Są to Kalkulator inżyniera (umożliwia m.in. obliczanie funkcji logicznych, stałych i trygonometrycznych) oraz aplikacja do rysowania Scribble. Korzystając ze Scribble rysuje się palcem po ekranie, wybierając wcześniej stosowne narzędzie np. ołówek lub marker. Można też do własnych bazgrołów dodać tekst, wpisywany za pomocą wirtualnej klawiatury. Nie jest to zaawansowana aplikacja, ale do zrobienia notatki na szybko w zupełności wystarczająca. Dodane gry, czyli soliter, szachy i sudoku, to takie malutkie wisienki na “czytnikowym” torcie. Całkiem sporą wiśnią są natomiast aplikacje interaktywne, czyli DropBox (umożliwia pobieranie plików wysłanych z DropBoxa). Nie trzeba niczego instalować w swoim urządzeniu. Można też do uzupełniania własnej biblioteki skorzystać z usługi Send-To-PocketBook i bogatej oferty ebooków z abonamentu Legimi.

Dane techniczne:

Ekran6″ E Ink® Carta™ (1072 × 1448)
Przednie podświetlenie+ (SMARTlight)
WodoodpornośćTechnologia HZO Protection™ IPx7
Text-to-SpeechKonwersja tekstu na mowę (Text-to-Speech): Angielski, (darmowa dostępność 15 innych opcji językowych na www.pocketbook.pl)
Ekran dotykowyPojemnościowy, wielodotykowy
Wymiary161,3 x 108 x 8 mm
Odcienie szarości16
KolorIntensywnie miedziany, metaliczny szary
AkumulatorLitowo-polimerowy, 1500 mAh, do jednego miesiąca użytkowania bez konieczności ładowania. Czas pracy baterii i parametry podane powyżej mogą różnić się w zależności od sposobu użytkowania, ustawień oraz aktywności połączenia bezprzewodowego.
ProcesorDual Core (2×1 GHz)
Pamięć operacyjna512 MB
Pamięć Flash16 GB (pojemność może różnić się w zależności od konfiguracji oprogramowania)
Złącze USBMicro-USB
Slot SD/MMC
Wyjście audioMP3 (poprzez adapter dostępny w zestawie lub Bluetooth)
Formaty książek elektronicznychPDF, PDF(DRM), EPIJB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM
Formaty obrazówJPEG, BMP, PNG, TIFF
Formaty dźwiękuMP3, M4B
Waga155 g
Głośniki
Aparat
Łączność bezprzewodowaWi-Fi (802.11 b/g/n)
Funkcje dodatkoweKsięgarnia, biblioteka książek, odtwarzacz audiobooków, odtwarzacz audio, przeglądarka Internetu, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, galeria zdjęć. ReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook, PocketBook Sync, PocketBook Cloud, Legimi.
Cena:689 zł

Kupić?

Jeśli do tej pory nie mieliście żadnego czytnika, a zastanawiacie się nad takim urządzeniem, to zdecydowanie ten model możemy polecić. Ma wszystkie cechy dobrego czytnika i kilka przyjemnych funkcji, takich jak choćby możliwość słuchania muzyki. Teoretycznie można się bez nich obejść, ale zdecydowanie uprzyjemniają korzystanie z urządzenia. Wygodny i ładny, wodoodporny, z przejściówką z microUSB, lekki, wykonany z dobrego plastiku. Owszem, nie jest to najtańsze urządzenie na rynku. Zawsze jednak powtarzamy, że biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy. | CHIP

Marka Honor, producent smartfonów, wearables i akcesoriów.
Helikon-Tex, polska firma produkująca wysokiej jakości sprzęt outdoorowy, survivalowy, EDC i militarny.