Apple usuwa ze swojego sklepu aplikacje kontroli rodzicielskiej

Jak donosi serwis BBC Tech kilku producentów aplikacji służących do kontroli rodzicielskiej poskarżyło się na fakt, że Apple usunęło ich programy ze swojego sklepu Apple Store. Apple zrobiło to po wprowadzeniu własnego systemowego narzędzia tego typu – Screen Time. Producent iPhone’ów twierdzi, że programy te zostały usunięte, ponieważ “narażają prywatność i bezpieczeństwo użytkowników na ryzyko”.
Apple usuwa ze swojego sklepu aplikacje kontroli rodzicielskiej

Jedną z funkcji tego typu aplikacji, jest sprawdzanie, jak długo dziecko korzysta ze smartfonu. Screen Time robi w zasadzie to samo, tylko za darmo. Dzięki niemu użytkownik może zobaczyć, ile czasu spędza z telefonem. Również rodzice mogą monitorować, jak wiele uwagi dziecko poświęca zajmowaniu się smartfonem i z jakich aplikacji i stron internetowych najczęściej korzysta. Dla niezależnych twórców analogicznych aplikacji jest to dowód na ograniczanie konkurencji przez Apple.

Odpowiedź na te zarzuty Apple umieściło na swoim blogu. Według firmy z Cupertino narzędzia Mobile Device Managament (MDM) dają osobom trzecim kontrolę i dostęp do urządzenia i najbardziej poufnych informacji, w tym lokalizacji użytkownika, informacji o używanych aplikacjach, dostęp do poczty elektronicznej, uprawnień do korzystania z kamer i historii przeglądania. (…)Instalacja systemu kontroli MDM nad urządzeniem klienta jest niezwykle ryzykowna – i stanowi wyraźne naruszenie zasad App Store.

Dwie firmy stojące za popularnymi, lecz płatnymi aplikacjami: Kidslox i Qustodio złożyły już przeciwko Apple skargę za naruszenie konkurencji w Unii Europejskiej.

Więcej:aplikacje