Facebook uszanuje pamięć o zmarłych

Uszanowanie pamięci po zmarłych to bardzo delikatny temat. Najpopularniejszy serwis społecznościowy to zrozumiał i rozwiąże problem, który dotyka rodziny i przyjaciół nieżyjących użytkowników portalu. Wielu posiadaczy kont na Facebooku skarży się, że ich bliscy, którzy odeszli z tego świata pojawiają się wśród osób, które mogą zaprosić na wydarzenia. Często wyświetlają się także przypomnienia o ich urodzinach. Sztuczna inteligencja pomoże uporać się z tą sprawą.
Facebook uszanuje pamięć o zmarłych

Sheryl Sandberg
Sheryl Sandberg, dyrektor ds. operacyjnych Facebooka. (fot. sxsw.com)

– Mamy nadzieję, że Facebook pozostanie miejscem, w którym pamięć i duch naszych bliskich będą upamiętnione i wieczne – powiedziała Sheryl Sandberg, dyrektor ds. operacyjnych Facebooka.

W 2009 roku serwis umożliwił bliskim zmarłych osób upamiętnienie ich profili, dzięki opcji “In memoriam”. Takie działanie zmienia status profilu. Z kolei po przesłaniu aktu zgonu, administratorzy serwisu zamykają konto. Przyjaciele mogą wtedy upamiętnić swoich bliskich publikując posty na ich tablicy. Po upamiętnieniu profilu nie pojawia się on już w powiadomieniach. Natomiast problem stanowią profile zmarłych, które nie zostały jeszcze upamiętnione. Facebook w tym przypadku użyje sztucznej inteligencji, żeby zapobiec pojawianiu się ich w niestosownych miejscach. Niestety serwis nie wyjaśnił jak dokładnie chce wykorzystać sztuczną inteligencję.

[banner slot=”text”]

Oprócz SI, Facebook wprowadza inne rozwiązania, które mają ulepszyć działanie funkcji. Upamiętnione konta będą miały teraz osobną zakładkę „hołdy”, aby ludzie mogli zostawić kondolencje i wspomnienia, pozostawiając oś czasu zmarłego nienaruszoną. Treści publikowane jako hołdy mogą być moderowane przez najbliższe kontakty danej osoby. Są to inni użytkownicy Facebooka, których wyznaczyli jako zaufaną osobę lub użytkownicy, którzy mogą przejąć kontrolę w przypadku ich śmierci. |CHIP