Microsoft jako trzecia firma na świecie osiągnął wartość biliona dolarów

W trzecim kwartale roku podatkowego przychody Microsoftu wyniosły 30,6 mld dolarów (14% wzrostu w stosunku do roku ubiegłego). Analitycy spodziewali się przychodu na poziomie 29,84 mld, więc rzeczywiste wyniki mocno ucieszył inwestorów. Zysk netto wyniósł 8,8 mld dolarów (wzrost o 19%). Na reakcję na giełdzie nie trzeba było długo czekać. W nocy akcje Microsoftu wzrosły do 130 dolarów, co zaowocowało wyceną rynkową firmy na poziomie biliona dolarów. Dla porównania jest to o wiele więcej niż wartość PKB wielu europejskich krajów m.in. Holandii (826 mld USD), Szwajcarii (679 mld USD) czy Polski (525 mld USD).
microsoft
microsoft

Jak zwykle największy przychód (10,2 mld USD) przyniosły produkty z działu Productivity and Business Processes, czyli głównie usług biznesowych. Przychody z komercyjnego Office’a wzrosły o 12%. Microsoft odnotował też rekordowe poziomy zaangażowania w sesjach LinkedIn – sama platforma wygenerowała też o 27% więcej przychodów.

surface pro 6
Droga w Polsce linia Surface’ców na świecie sprzedaje się bardzo dobrze (fot. Microsoft)

Bardzo dobrze radzą też sobie usługi chmurowe, które w ostatnim kwartale przyniosły firmie 9,7 mld USD (22% wzrost). Tu niesamowity wzrost zaliczył w szczególności Azure (73% więcej przychodów). Co ciekawe, dział Surface’ów także odnotował wzrost na poziomie 21%, choć w tym czasie nie było jakiejkolwiek premiery nowego komputera.

[banner slot=”text”]

W tym ostatnim sektorze warto wyróżnić 12-procentowy wzrost wyników z gier i usług. Według Microsoftu tak wysokie zyski pozwala osiągnąć monetyzacja i subskrypcja gier zewnętrznych producentów. Xbox Live cieszy się także powodzeniem – przybyło mu aż 7% nowych użytkowników. W sumie 64 mln graczy korzysta z abonamentu Microsoftu. | CHIP