microsoft

Microsoft jako trzecia firma na świecie osiągnął wartość biliona dolarów

Fot. Pixabay
Wyniki finansowe Microsoftu za pierwszy kwartał przewyższyły oczekiwania analityków, w wyniku czego akcje spółki poszybowały. W efekcie amerykański producent został trzecią, po Amazonie i Apple'u firmą, którą wycenia się na bilion dolarów. Firma przedstawiła raport finansowy za trzeci kwartał roku fiskalnego.

W trzecim kwartale roku podatkowego przychody Microsoftu wyniosły 30,6 mld dolarów (14% wzrostu w stosunku do roku ubiegłego). Analitycy spodziewali się przychodu na poziomie 29,84 mld, więc rzeczywiste wyniki mocno ucieszył inwestorów. Zysk netto wyniósł 8,8 mld dolarów (wzrost o 19%). Na reakcję na giełdzie nie trzeba było długo czekać. W nocy akcje Microsoftu wzrosły do 130 dolarów, co zaowocowało wyceną rynkową firmy na poziomie biliona dolarów. Dla porównania jest to o wiele więcej niż wartość PKB wielu europejskich krajów m.in. Holandii (826 mld USD), Szwajcarii (679 mld USD) czy Polski (525 mld USD).

Jak zwykle największy przychód (10,2 mld USD) przyniosły produkty z działu Productivity and Business Processes, czyli głównie usług biznesowych. Przychody z komercyjnego Office’a wzrosły o 12%. Microsoft odnotował też rekordowe poziomy zaangażowania w sesjach LinkedIn – sama platforma wygenerowała też o 27% więcej przychodów.

surface pro 6
Droga w Polsce linia Surface’ców na świecie sprzedaje się bardzo dobrze (fot. Microsoft)

Bardzo dobrze radzą też sobie usługi chmurowe, które w ostatnim kwartale przyniosły firmie 9,7 mld USD (22% wzrost). Tu niesamowity wzrost zaliczył w szczególności Azure (73% więcej przychodów). Co ciekawe, dział Surface’ów także odnotował wzrost na poziomie 21%, choć w tym czasie nie było jakiejkolwiek premiery nowego komputera.

Reklama

W tym ostatnim sektorze warto wyróżnić 12-procentowy wzrost wyników z gier i usług. Według Microsoftu tak wysokie zyski pozwala osiągnąć monetyzacja i subskrypcja gier zewnętrznych producentów. Xbox Live cieszy się także powodzeniem – przybyło mu aż 7% nowych użytkowników. W sumie 64 mln graczy korzysta z abonamentu Microsoftu. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.