Noblista: odpady nuklearne da się niszczyć wiązkami laserowymi

Pomysł  Mourou może pomóc rozwiązać lub przynajmniej złagodzić poważny problem w energetyce, jakim są odpady jądrowe. Noblista, razem z innym naukowcem, Toshiki Tajimą, stworzyli koncepcję zakładającą wykorzystanie wiązek laserowych o wysokim natężeniu do neutralizowania odpadów atomowych.
Noblista: odpady nuklearne da się niszczyć wiązkami laserowymi

Gerard Mourou w 2018 roku dostał Nobla w dziedzinie fizyki (z Donną Strickland) za opracowanie metody generowania ultra-krótkich impulsów optycznych o wysokiej intensywności. Wyróżnione przez Komitet impulsy, według francuskiego uczonego, można zastosować wobec radioaktywnych pozostałości na poziomie atomowym w procesie zwanym transmutacją. Mourou twierdzi, że żywotność odpadów z elektrowni powinna skrócić się z tysięcy lat do zaledwie kilku minut. Christian Chardonnet z francuskiego ministerstwa badań komentuje: gdyby udało się opracować urządzenie do takiego procesu, byłby to Święty Graal. Niestety pomysł jest na bardzo wczesnym etapie realizacji i mogą upłynąć lata lub nawet dekady, zanim powstanie choćby prototyp.

The Nobel Prize laureats
Zdobywcy 1/2 Nagrody Nobla z fizyki w ubiegłym roku – Gerard Mourou i Donna Strickland; drugą połowę za inne badania otrzymał Arthur Ashkin (fot. The Nobel Prize)

Energia atomowa ma wielu zwolenników – wydziela niewiele szkodliwych emisji i jest produkowana stosunkowo tanio. Ale żaden kraj nie ma w tej chwili efektywnej technologii rozwiązującej problem toksycznych odpadów, które składuje się pod ziemią wewnątrz skał. Grupa ekologiczna Greenpeace szacuje na podstawie danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że na całym świecie, w 14 krajach, mamy około 250 tysięcy ton toksycznego zużytego paliwa. Z kolei raport GE-Hitachi w 2015 roku oceniał koszt utylizacji odpadów nuklearnych, poza Chinami, Rosją i Indiami, na ponad 100 miliardów dolarów. | CHIP

Więcej:lasery