Nowa polityka zwrotów w PS Store

Od teraz mamy 14 dni na zwrócenie gry, filmu lub dodatku zakupionego w PS Store, o ile nie zaczęliśmy go pobierać. Warto zatem odznaczyć w ustawieniach sklepu funkcję automatycznego pobierania zakupionych pozycji. Należy też pamiętać, że zwrot nie będzie przysługiwał jeżeli dodatek kupimy bezpośrednio z poziomu gry. Tak samo nie otrzymamy rekompensaty za pakiety, które wykorzystywane są w trakcie rozgrywki np. pakiety “FIFA” czy “GTA Cash Packs”.
playstation
playstation

A co w przypadku bezpłatnych wersji próbnych, które po określonym czasie obciążają portfel? W tym przypadku oczywiście możemy pobrać grę i jej używać, ale musimy pamiętać, by ze zwrotem zmieścić się w wymaganym terminie 14 dni od daty zatwierdzenia produktu w koszyku (nie fizycznego pobrania płatności, które może nastąpić np. po 7 dniach). Nieco inaczej jest w przypadku preorderów. Zamówienia przedpremierowe możemy anulować w dowolnym momencie przed datą premiery. Po premierze obowiązują nas takie same zasady, jak w przypadku normalnych gier tzn. mamy 14 dni na zwrot pod warunkiem, że nie pobraliśmy zawartości.

Zwrotów dokonuje się poprzez formularz pomocy i zakładkę PlayStation Network (fot. Sylwia Zimowska)

W każdym momencie możemy też zrezygnować z usług subskrypcyjnych opłaconych na dłuższy czas np. rocznego abonamentu PS+ czy Spotify Premium i ubiegać się o zwrot kwoty. W tym przypadku będzie ona pomniejszona proporcjonalnie do okresu, z którego korzystaliśmy np. jeśli gracz kupi 12-miesięczną subskrypcję PlayStation Plus i poprosi o zwrot środków za nią siedem dni po dacie zakupu, zwrócona kwota zostanie pomniejszona tak, by odzwierciedlała wykorzystanie subskrypcji.

[banner slot=”text”]

Oczywiście PS Store, tak jak każdy inny sklep cyfrowy ma obowiązek zwrócenia pieniędzy za produkt, który obciążony będzie błędem uniemożliwiającym korzystanie z niego. Nowa polityka jest mimo to dość restrykcyjna i z perspektywy gracza mało przydatna – w zasadzie może jedynie mieć sens w przypadku pomyłkowo zakupionego produktu czy też preorderu, z którego przed premierą postanowiliśmy jednak zrezygnować. Przyjaźniej do tych spraw podchodzi Steam. Tam gracz może ubiegać się o zwrot gry w ciągu 14 dni od zakupu, nawet jeżeli pobrał grę i w nią grał (maksymalnie przez 2 godziny).  Z kolei użytkownicy Xboxa według regulaminu nie mają możliwości ubiegania się o zwrot żadnego z cyfrowych produktów (poza sytuacjami związanymi z błędami w działaniu, które rozpatrywane są drogą reklamacji). | CHIP