Ogromny pożar katedry Notre Dame

Jeden z najbardziej znanych budynków gotyckich na świecie, symbol Paryża, płonie od godziny 19.00. Nie ma ofiar w ludziach, ale bezcennego dziedzictwa raczej nie da się już uratować. Jak powiedział rzecznik katedry Notre Dame w Paryżu André Finot, cytowany przez serwis Bloomberg, “płonie zarówno konstrukcja XIX-wieczna, jak i XIII-wieczna”. Według rzecznika “nic z nich nie zostanie”.
Ogromny pożar katedry Notre Dame

Nie wiadomo na razie, czy zniszczenia obejmą również zabytkowe sklepienie. Chwilę po godzinie 20.00 zawaliła się iglica i dach kościoła. Trwają próby ratowania dzieł sztuki i przedmiotów zgromadzonych wewnątrz. Prokuratura wszczęła już śledztwo w celu ustalenia przyczyn pożaru – bardzo możliwe, że mógł mieć on związek z pracami remontowymi. Ewakuowana jest wyspa Île de la Cité, na której znajduje się budowla.

Według eksperta, który udzielił komentarza Programowi III PR, w tym przypadku nie da się zastosować samolotów gaszących, ponieważ mogłyby one tylko bardziej rozproszyć ogień lub doprowadzić do zawalenia się całej konstrukcji. Na Twitterze i w mediach społecznościowych internauci dzielą się nagraniami i zdjęciami z pożaru. Tragedię komentują też politycy m.in. Donald Tusk, Donald Trump i Emmanuel Macron.

W 2015 roku dzięki laserom i technologii LIDAR udało się zmapować podstawową strukturę i projekt katedry, a nawet punkty, w których budowniczowie odeszli od oryginalnej koncepcji czy też wstrzymywali przez pewien czas prace. W Google Arts & Culture, a także w mnóstwie innych miejsc w sieci znajdziemy liczne zdjęcia i filmy poświęcone Notre Dame.

Digitalizacja dzieł sztuki jest bezcennym procesem, którego, jak widać, nie wolno odkładać na później. Na naszych oczach upada 800 lat historii, której mimo nowych technologii, nie da się już odzyskać. Każdego dnia świątynię odwiedzało 50 tys. osób.