SI wymyśliła nowy sport – Speedgate

Zasady gry nie są skomplikowane. Żeby zdobyć punkt, najpierw trzeba trafić piłką w środkową bramkę. Zawodnik sam nie może przez nią przejść. Później można powalczyć o kolejny punkt, trafiając w bramkę przeciwnika. Ważne, żeby pozostawać w ruchu, ponieważ piłka może stanąć w miejscu tylko na 3 sekundy.
SI wymyśliła nowy sport – Speedgate

Bramki zostały stworzone z elastycznego materiału, dlatego zderzenie z nimi nie grozi większymi urazami. Nieprzypadkowo są żółte, dzięki temu trudno ich nie zauważyć. Środkowa bramka, przez którą może przelecieć tylko piłka, jest dwukrotnie szersza od bramek końcowych, piłka kształtem przypomina tę wykorzystywaną w rugby. Zawodnicy mogą używać zarówno nóg, jak i rąk. Jednak trzymając piłkę w ręku, nie można się ruszyć z miejsca. Cała gra jest podzielona na trzy 7-minutowe części. O tym, która drużyna rozpoczyna, decyduje rzut monetą.

Speedgate field
Tak wygląda boisko wymyślone przez SI (graf. Playspeedgate)

Zasady gry w Speedgate opracowała sztuczna inteligencja dostarczona przez firmę AKQA, która wykorzystała algorytmy głębokiego uczenia. Do bazy systemu dostarczono informacje na temat ponad 400 popularnych sportów z całego świata. SI przeanalizowała ponad 1000 wyników i zawęziła pomysł na nowy sport do 10 potencjalnych koncepcji. 3 zostały przetestowane w terenie. Po przetworzeniu tych danych powstała gra łącząca elementy krykieta, rugby i piłki nożnej.

Dyscyplina została opracowana na potrzeby udziału w wydarzeniu Design Week, ale firma AKQA rozmawia z organizacją Oregon Sports Authority o promocji Speedgate. Już latem może powstać liga rozgrywkowa. Twórcy koncepcji zachęcają też ewentualnych innych zainteresowanych do zakładania własnych lig. Waszym zdaniem, Speedgate ma potencjał sportowy? | CHIP