Sprzęt Apple bez 5G?

To nie powinno dziwić, w szczególności w przypadku Qualcommu, który od dłuższego już czasu toczy sądowe batalie z Apple w sprawie naruszania patentów. Jak donosi Electronic Times, Samsung podał inny powód – niewystarczające zapasy modemu Exynos 5100 5G. Apple zostało więc postawione pod ścianą. Jakie alternatywne rozwiązania stoją przed firmą z Cupertino?
Sprzęt Apple bez 5G?

Obecne preferowane przez Apple źródło modemów bezprzewodowych to Intel. Problem w tym przypadku jest fakt, że w kwestii modemów 5G “niebiescy” są nieco w tyle za konkurencją. Zapowiedziany już modem 5G Intel XMM 8160 powinien być gotowy w 2020 r. Żadną więc miarą nie trafi do iPhone’ów z 2019 roku.

Apple ma kłopot z modemami 5G.
 Gdyby Apple nie uzyskało modemów 5G od Samsunga lub Qualcommu, może okazać się, że na rozwiązanie Intela przyjdzie czekać naprawdę długo (fot. GSMArena)

Alternatywnym rozwiązaniem mógłby być modem Balong 5000 produkcji Huawei. Jednak, podobnie jak układy Kirin, Huawei niechętnie sprzedaje swoje chipy innym firmom. Poza tym dochodzi sprawa kontrowersji wokół tego producenta, wywołanych wojną handlową między Chinami i USA.

[banner slot=”text”]

UniSOC (przed 2018 znany jako Spreadtrum) pracuje również nad modemem 5G (po ostatecznym rozstaniu z Intelem), ale nie jest jasne, jak zaawansowane są to prace. Taka sytuacja to szansa dla MediaTeku, który zabiegał o wprowadzenie modemu Helio M70 do iPhone’ów. W tym celu tajwański producent przyspieszył prace nad układem, wyprzedzając swój wstępny harmonogram o około 6 miesięcy.

Analityk firmy UBS, Timothy Arcuri, opublikował raport, w którym sugeruje jednak, że chip MediaTeku nie spełnia standardów Apple. Przy okazji wątpi też w możliwość zakupu modemów od Samsunga. Raport sugeruje również, że modemy Intela będą gotowe zbyt późno, by mogły pojawić się w iPhone’ach z 2020 r. Tym samym, biorąc pod uwagę harmonogram Apple’a i ukazywanie się nowych telefonów jesienią, pierwszy iPhone z łącznością 5G zadebiutowałby dopiero pod koniec 2021 r. Tym samym kalifornijska firma pozostawałaby daleko w tyle za konkurencją w kwestii nowoczesnej łączności. A tymczasem wielu analityków prognozuje, że sieć 5G będzie dostępna w wielu miejscach świata już w 2020 roku. Na co chińscy producenci są już gotowi. | CHIP