Doktorantka przypadkowo wynalazła długowieczną baterię

Thai od czasu prowadzonych badań uzyskała tytuł doktora, a obecnie pracuje jako starszy inżynier procesu w Intel Corporation. Teoretycznie jej odkrycie może doprowadzić do powstania baterii, która przetrwa wieki. Thai dokonała odkrycia, badając właściwości złotego nanoprzewodu przeznaczonego dla baterii komercyjnych. Nanoprzewód jest tysiące razy cieńszy niż ludzki włos. Zwiększona powierzchnia mikroskopijnego drutu pozwala na większą pojemność magazynowania i transferowania elektronów. Naukowcy od dawna próbują wykorzystać ten materiał.
Doktorantka przypadkowo wynalazła długowieczną baterię

Powlekając złoty nanoprzewód żelem elektrolitycznym, Thai była w stanie stworzyć obieg, który w trakcie trzymiesięcznych testów przetrwał 200 tysięcy cykli ładowaniatestów. W tym czasie nie nastąpiła utrata wydajności, ani też żaden z nanodrutów nie pękł podczas wielokrotnego użycia. Zwykle złote włókna tracą swoją integralność po 5-6 tysiącach cykli ładowania.

[banner slot=”text”]

“Wytrzymują najwyżej siedem tysięcy” – dodaje Reginald Penner, szef działu chemii, który nazwał odkrycie Thai “szalonym” – “Mya po prostu się bawiła, kiedy dokonała odkrycia stosując żel”.

Dzięki pojemności, wykraczającej poza dzisiejsze standardy, wynalazek może ostatecznie doprowadzić do komercyjnej baterii, która nigdy nie będzie wymagać wymiany. W zależności od wielkości mogą być wykorzystywane do zasilania wszystkiego, od telefonów po komputery oraz od samochodów po statki kosmiczne. | CHIP

Więcej:baterie