TikTok zablokowany w Indiach

Chińska aplikacja TikTok straciła właśnie ogromną bazę użytkowników. W Indiach oprogramowanie pobrano ponad 240 milionów razy. W samym tylko styczniu aplikację pobrało 30 milionów Hindusów. Decyzją lokalnego rządu TikTok został usunięty zarówno ze sklepu Google Play jak i App Store. Powodem tej decyzji jest obawa o dzieci i młodzież, czyli najliczniejszą grupę użytkowników aplikacji. Rząd uznał, że oprogramowanie zachęca do pornografii i stanowi narzędzie dla przestępców seksualnych.
tiktok
tiktok

Studio Bytedance, twórcy TikToka, w ubiegły wtorek skierowali do sądu prośbę o wstrzymanie nakazu usunięcia aplikacji, twierdząc, że jest on sprzeczny z prawem do wolności słowa w Indiach. Prośba została jednak odrzucona. Developer zamierza się jednak odwoływać. Kolejna rozprawa została zaplanowana na 24 kwietnia. Salman Waris, prawnik z TechLegis Advocates & Solicitors powiedzia, że postępowanie sądowe przeciwko Bytedance może okazać się precedensem dla indyjskich sądów w sprawach dotyczących regulowania treści w mediach społecznościowych i innych platformach cyfrowych.

Nie jest to pierwszy przypadek zablokowania TikToka w kraju. Wcześniej aplikację usunięto ze sklepów cyfrowych w Bangladeszu. W USA zaś twórcy otrzymali karę 5,7 mln dolarów za nielegalne zbieranie informacji o nieletnich użytkownikach. Zdaniem analityków z Peterson Institute for International Economics TikTok może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ z aplikacji korzysta wielu amerykańskich żołnierzy, którzy poprzez oprogramowanie udostępniają swoją lokalizację.

TikTok służy do tworzenia i publikowania krótkich filmów okraszonych muzyką. W sierpniu ubiegłego roku twórcy kupili Musical.ly i połączyli obydwie aplikacje w jedną. Z TikToka korzysta ok. 500 mln osób na całym świecie. | CHIP