YouTube połączył pożar Notre Dame z atakiem na WTC

Wiele mediów transmitowało na YouTube’ie akcję gaśniczą podczas pożaru katedry Notre Dame. Serwis Google’a jednak przez pomyłkę powiązał to dramatyczne wydarzenie z zamachem na World Trade Center sprzed 18 lat. Pod relacjami ze stolicy Francji internauci mogli zobaczyć linki do treści na temat ataku terrorystycznego z 11 września. YouTube wyjaśnia, że to wina algorytmu, który błędnie rozpoznał obraz z dwoma wieżami w płomieniach.
YouTube połączył pożar Notre Dame z atakiem na WTC

W ubiegłym roku uruchomiliśmy panele informacyjne z linkami do źródeł zewnętrznych, takich jak Encyklopedia Britannica i Wikipedia, które mają poszerzać daną treść oraz zapobiegać dezinformacji. Panele są uruchamiane algorytmicznie, ale nasze systemy czasem wykonują błędne wywołanie – tłumaczy rzecznik YouTube’a.

Youtube 11 september
Błędne nawiązanie wyświetlało się m.in. pod transmisją stacji CBS (graf. Youtube)

Kontekst dotyczący zamachu z 2001 roku był krótko widoczny poniżej transmisji CBS News, NBC News i France 24. Panel podawał informacje przybliżające atak Al-Kaidy na WTC. Przed błąd serwisu osoby oglądające relację z Paryża mogły pomyśleć, że pożar katedry jest także aktem terroryzmu. System, który w założeniu miał przeciwdziałać fałszywym doniesieniom, sam mógł wprowadzać w błąd. YouTube na szczęście dość szybko wyłapał pomyłkę algorytmu i usunął błędne powiązanie.

Pożar Notre Dame de Paris wybuchł w poniedziałek wieczorem, został ugaszony dopiero nad ranem. W akcji uczestniczyło 400 strażaków. Zniszczenia są ogromne, spłonął dach, zawaliła się iglica katedry, która górowała nad centralną częścią świątyni. Służbom ratowniczym udało się jednak ocalić zasadniczą strukturę budynku. Notre Dame powstawała przez 180 lat od połowy XII do połowy XIV wieku. | CHIP