Zawodnicy Narodowej Drużyny Esportu spotkali się z Prezydentem

Esportowa kadra powstała na początku kwietnia dzięki inicjatywie Prezydenta. W jej skład wchodzi 7 zawodników: Miłosz Bogdanowski, Bartosz Jakubowski, Damian Augustyniak, Gracjan Gołębiewski, Jakub Mikołajewski, Kamil Soszyński, Marcin Sczes i Nikodem Pawlak. Polacy wezmą udział w kolejnym FIFA eNations Cup. W tegorocznych, pierwszych Mistrzostwach Świata drużyn narodowych w “FIFĘ” rozgrywanych w Londynie, ku rozgoryczeniu polskich kibiców, nie wzięliśmy udziału.
Zawodnicy Narodowej Drużyny Esportu spotkali się z Prezydentem

— Co jest bardzo ważne i ogromnie mnie cieszy: że jesteśmy absolutnie w światowej awangardzie, że takich narodowych zespołów na świecie w tej chwili jest dosłownie kilka, a więc jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które stworzyły narodową drużynę esportu — mówił Andrzej Duda podczas swojego przemówienia w Pałacu Prezydenckim. — Bardzo się cieszę, że od razu zaczynamy być w tej top światowej stawce. Dlaczego możemy? Dlatego że mamy zawodników, którzy dzisiaj absolutnie znajdują się w światowej czołówce graczy i rzeczywiście mogą konkurować w esporcie.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z polską reprezentacją w grze “FIFA” (fot. Kancelaria Prezydenta)

Jednocześnie Prezydent podczas przemówienia odniósł się do kwestii uznania wirtualnych rozgrywek za pełnoprawny sport. Zdaniem Andrzeja Dudy, tego typu rywalizację można traktować podobnie do tradycyjnych dyscyplin sportowych, o czym wiedzą też polskie kluby piłkarskie.

— Jeżeli możemy mówić, że szachy czy brydż sportowy są sportem, to esport, który niezwykle rozwija zdolności manualne i refleks gracza, bez wątpienia także można zaliczyć do dziedzin sportowych. Tym bardziej że śmiało mogę powiedzieć, że akurat “FIFA” – gdzie w piłkę nożną gra się czy to w sieci, czy po prostu na konsoli – jest sportem absolutnie niekontrowersyjnym — dodał Prezydent.

Pierwszy międzynarodowy turniej FIFA eNations Cup wygrali Francuzi (fot. FIFA)

Esport jest coraz częściej postrzegany w ten właśnie sposób. W ubiegłym roku tuż przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu zorganizowano turniej w “StarCrafta II”, a w lipcu w siedzibie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w szwajcarskiej Lozannie działacze sportowi i wydawcy gier dyskutowali podczas Forum Esportowego. | CHIP

Więcej:e-sportFIFA