Esportowa kadra powstała na początku kwietnia dzięki inicjatywie Prezydenta. W jej skład wchodzi 7 zawodników: Miłosz Bogdanowski, Bartosz Jakubowski, Damian Augustyniak, Gracjan Gołębiewski, Jakub Mikołajewski, Kamil Soszyński, Marcin Sczes i Nikodem Pawlak. Polacy wezmą udział w kolejnym FIFA eNations Cup. W tegorocznych, pierwszych Mistrzostwach Świata drużyn narodowych w „FIFĘ” rozgrywanych w Londynie, ku rozgoryczeniu polskich kibiców, nie wzięliśmy udziału.
— Co jest bardzo ważne i ogromnie mnie cieszy: że jesteśmy absolutnie w światowej awangardzie, że takich narodowych zespołów na świecie w tej chwili jest dosłownie kilka, a więc jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które stworzyły narodową drużynę esportu — mówił Andrzej Duda podczas swojego przemówienia w Pałacu Prezydenckim. — Bardzo się cieszę, że od razu zaczynamy być w tej top światowej stawce. Dlaczego możemy? Dlatego że mamy zawodników, którzy dzisiaj absolutnie znajdują się w światowej czołówce graczy i rzeczywiście mogą konkurować w esporcie.
Jednocześnie Prezydent podczas przemówienia odniósł się do kwestii uznania wirtualnych rozgrywek za pełnoprawny sport. Zdaniem Andrzeja Dudy, tego typu rywalizację można traktować podobnie do tradycyjnych dyscyplin sportowych, o czym wiedzą też polskie kluby piłkarskie.
— Jeżeli możemy mówić, że szachy czy brydż sportowy są sportem, to esport, który niezwykle rozwija zdolności manualne i refleks gracza, bez wątpienia także można zaliczyć do dziedzin sportowych. Tym bardziej że śmiało mogę powiedzieć, że akurat „FIFA” – gdzie w piłkę nożną gra się czy to w sieci, czy po prostu na konsoli – jest sportem absolutnie niekontrowersyjnym — dodał Prezydent.
Esport jest coraz częściej postrzegany w ten właśnie sposób. W ubiegłym roku tuż przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu zorganizowano turniej w „StarCrafta II”, a w lipcu w siedzibie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w szwajcarskiej Lozannie działacze sportowi i wydawcy gier dyskutowali podczas Forum Esportowego. | CHIP