Drony Alphabetu dostarczą jedzenie mieszkańcom Helsinek

Program Wing został ogłoszony w Helsinkach już w grudniu, ale prace przygotowawcze zajęły firmie kilka miesięcy. Wszystko jest jednak na najlepszej drodze do sukcesu. Pierwsi klienci będą mogli zamówić jedzenie w dwóch lokalnych firmach i otrzymać je drogą powietrzną. Drony Wing są w stanie przewieźć ładunek o wadze do 1,5 kg na obszarze 20 km na jednym ładowaniu. Pilotażowe testy projektu pasują do ogólnej wizji Helsinek, które chcą stać się najbardziej funkcjonalnym miastem na świecie. Eksperyment zbiega się w czasie z inicjatywą stworzenia systemu transportu publicznego, który będzie na tyle przystępny cenowo i niezawodny, że już w 2025 roku posiadaniem własnego samochodu ma być mało kto zainteresowany.
wing drony
wing drony

Wing wpasowuje się w ten trend idealnie, stanowiąc szybszą i wydajniejszą alternatywę dla samochodów dostawczych – przynajmniej tych, które dostarczają i odbierają małe towary. Amerykańska firma ma już za sobą pierwsze sukcesy. Od 2014 roku projekt testowany był w Australii. Drony mają za sobą 70 tysięcy przelotów i ponad 3 tysiące dostaw. W ubiegłym miesiącu zaś firma otrzymała zgodę na działania komercyjne w USA, co powinno znacząco przyspieszyć popularyzację tego rozwiązania.

Nie jest to pierwsze przedsiębiorstwo, które pracuje nad dronami-kurierami. Od ubiegłego roku w Reykjawiku kwadrokoptery rozwożą produkty spożywcze sklepów AHA. W szwajcarskim Lugano drony testuje się do szybkiego dostarczania próbek między szpitalami. Do najsłynniejszych firm rozwijających koncepcję wykorzystywania bezzałogowych pojazdów latających w logistyce należy Amazon. | CHIP