Microsoft udostępnia jako open-source narzędzie do projektowania algorytmów kwantowych

Udostępniając swoje oprogramowanie na zasadach open-source, Microsoft liczy na szybszy postęp, jeśli idzie o algorytmy i komputery kwantowe. Oprogramowanie pojawi się w serwisie GitHub jeszcze tego lata. Firma z Redmond spodziewa się zaangażowania ośrodków naukowych, które będą mogły tworzyć nowe rozwiązania oraz usprawniać samo narzędzie QDK.
Microsoft udostępnia jako open-source narzędzie do projektowania algorytmów kwantowych

Język Q# pozwala projektować algorytmy kwantowe na klasycznych komputerach (graf. Microsoft)

O języku programowania Q# i Quantum Development Kit pisaliśmy w CHIP-ie w 2017 roku. To zestaw algorytmów, który pozwala zasymulować działanie komputera kwantowego na tradycyjnym sprzęcie, co jest bardzo przydatne do modelowania odpowiednich algorytmów w małej skali. Takie urządzenia będą w przyszłości rozwiązywały zadania, z którymi problem mają tradycyjne maszyny, jak jest w przypadku prognozowania pogody czy projektowania leków.

Podobne podejście w przypadku biblioteki TensorFlow pozwoliło Google’owi zdobyć przewagę na polu sztucznej inteligencji. Społeczność i inżynierowie firmy z Mountain View dopracowali SI tak skutecznie, że dziś uczenie maszynowe działa nawet na smartfonach. Dzięki otworzeniu narzędzi z QDK być może już niedługo będziemy mogli obserwować równie szybki rozwój algorytmiki kwantowej. | CHIP