Nastolatka popełniła samobójstwo

Policja malezyjska poinformowała, że 16-latka popełniła samobójstwo, pytając wcześniej na Instagramie, czy powinna żyć, czy też umrzeć. Nastolatka z Malezji uruchomiła sondę: “To naprawdę ważne, pomóż mi wybrać D / L”, gdzie D oznaczało śmierć, podczas gdy L oznaczało życie. Według policji w sondzie aż 69% respondentów wskazało odpowiedź D. Malezyjski polityk Ramkarpal Singh, twierdzi, że osoby, które głosowały za tym, aby nastolatka się zabiła, mogą być oskarżone o podżeganie do samobójstwa.
Nastolatka popełniła samobójstwo

W oświadczeniu wydanym przez Ching Yee Wong, szefową działu komunikacji Instagrama czytamy: “Nasze myśli i modlitwy są z rodziną tej młodej kobiety. (…) Jesteśmy odpowiedzialni za to, by ludzie korzystający z Instagrama czuli się bezpiecznie. W ramach naszych własnych wysiłków, zachęcamy wszystkich do korzystania z naszych narzędzi i kontaktowania się ze służbami ratunkowymi, jeśli zauważą jakiekolwiek zachowanie, które zagraża bezpieczeństwu ludzi”.

Zauważając zdjęcie, które budzi nasz niepokój, można dotknąć ikony trzech kropek, a następnie wybrać opcję  Zgłoś naruszenie > Inne i np. Zachowania autodestrukcyjne.

W Polsce z problemem wpływu niewłaściwych treści na dzieci i młodzież zajmuje się m.in. Fundacja Dziecko w Sieci.

Nowy algorytm Facebooka zidentyfikuje planujących samobójstwo