Nowe pamięci Optane, Performance Maximizer oraz Core i9-9900KS

Tegoroczne targi komputerowe na Tajwanie bardzo mocno będą kojarzyły się z premierą nowych procesorów AMD Ryzen. To jednak nie oznacza, że Intel pozostał w cieniu swojego konkurenta. “Niebiescy”, poza CPU Ice Lake, o których piszemy tutaj, pokazali jeszcze trzy inne nowości.
Core vPro 12. generacji, Core vPro 12.
Core vPro 12. generacji, Core vPro 12.

Optane M15 i M10

Do dotychczas zapowiedzianych modułów Intel Optane H10 dołączają nowe, nazwane M15 i M10. Pod wieloma względami przypominają one pierwsze pamięci Intel Optane Memory – tu także mamy do czynienia z szybką pamięcią  typu 3D Xpoint służącą jako bufor danych. Obie serie różnią się szczegółami. W przeciwieństwie do modułów M10 – M15 wykorzystuje pełne 4 linie PCIe X4. Tym samym droższe moduły mają osiągać w odczycie sekwencyjnym 2000 MB/s, a w zapisie 900 MB/s, podczas gdy tańsze odpowiednio 1450 i 640 MB/s. Podobnie jak w przypadku H10, także M15 i M10 mają jedną, olbrzymią zaletę – liczbę operacji wykonywanych jednocześnie. W przypadku nowych nośników w losowym odczycie i zapisie 4 KB mamy spodziewać się odpowiednio 450k i 220k IOPS dla Optane M15 oraz 250k i 140k w przypadku Optane M10.

Nośniki Optane M15 będą bardzo podobne do M10, ale wyraźnie szybsze (fot. Intel)

Różnic jest jednak więcej. Moduły M15 będą dostępne wyłącznie w formie M.2 2280 (M10 istnieją także w wersji 2242), potrzebując do działania nowszej wersji oprogramowania Intel Rapid Storage Technology w wersji przynajmniej 17 (M10 wystarczy 15.7). Optane M15 czerpie w uśpieniu nieco mniej prądu, za to więcej podczas pracy. Na razie nie znamy cen ani terminu wejścia nowych Optane’ów na rynek.

Performance Maximizer

“Niebiescy” przedstawili również oprogramowanie, którego celem jest zwiększanie wydajności w odpowiednich ku temu momentach. Soft o nazwie Performance Maximizer ma służyć do zautomatyzowanego podkręcania odblokowanych procesorów Core (a więc tych, których nazwa kończy się na K). Oprogramowanie nie działa jednak, badając aktualną częstotliwość CPU i podnosząc ją systematycznie, nie korzysta też z gotowych profili dla konkretnych CPU – zamiast tego bada możliwości danej sztuki CPU i na podstawie parametrów pracy dobiera optymalne ustawienia.

Oprogramowanie ma być bardzo proste w obsłudze (fot. Intel)

Co istotne, Performance Maximizer będzie działał w razie potrzeby bez ingerencji użytkownika. Nie wymaga wiedzy na temat podkręcania procesora i dostosowuje wydajność do potrzeb systemu. Z czasem ma też uczyć się konkretnych zachowań względem różnych uruchamianych przez nas programów.

[banner slot=”text”]

Core i9-9900KS

I trzecia z nowości. Firma z Santa Clara wprowadziła procesor, który jest właściwie nieco silniejszą wersją dobrze znanego modelu Core i9-9900K. Podobnie jak on, Core i9-9900KS jest 8-rdzeniowym, 16-wątkowym układem Coffee Lake-S wykonanym w 14 nm. Cechuje go jednak wyższa częstotliwość bazowa (4,0 GHz wobec 3,6 GHz w wersji K) oraz inaczej działające turbo. Tu, zamiast osiągać 5,0 GHz tylko dla dwóch rdzeni, nowy układ jest w stanie przyśpieszyć do tej częstotliwości wszystkie 8 rdzeni. | CHIP