Olympus Tough TG-6 – nowa wersja “cyfrowego twardziela”

Odporny na zanurzenie 15 metrów pod wodą (bez dodatkowej obudowy), upadek z wysokości 2,4 metra, zgniatanie ciężarem do 100 kg i 10-stopniowy mróz. Olympus Tough TG-6 to wyjątkowo odporny sprzęt. Ale zaraz… Takie same parametry wytrzymałościowe miał przecież jego poprzednik, model TG-5, więc gdzie tu postęp? W wielu drobnych, ale istotnych szczegółach, takich jak chociażby usprawniony tryb makro.
Fot. materiały Olympus

Fot. materiały Olympus

Zabrudzenia nie zrobią mu krzywdy (fot. Olympus)

Sercem japońskiego aparatu pozostała matryca CMOS typu 1/2,3″ o rozdzielczości 12 mln pikseli, ale nowszy, mocniejszy procesor TruePic VIII to już zapowiedź poprawy jakości obrazu. Nie zmieniły się parametry optyczne obiektywu: ekwiwalent ogniskowych dla formatu małoobrazkowego wynosi 25-100 mm (czyli zoom optyczny 4x), przy zmiennym maksymalnym otworze przysłony f/2,0-4,9. Tu warto zauważyć dwa ulepszenia: chroniąca obiektyw przednia szybka jest podwójna, dzięki czemu nie zaparuje i lepiej zabezpiecza przednią soczewkę obiektywu. Same zaś soczewki zyskały nową powłokę antyodblaskową, co ma przyczynić się do redukcji rejestrowanych refleksów oraz poprawy kontrastu zdjęć.

Tough TG-6 przetrwa też w wodzie (fot. Olympus)

Olympus TG-6 zapisuje zdjęcia w formacie JPEG i RAW, a jeśli chodzi o wideo – nagrywa w rozdzielczości 4K (przy 30 kl./s.), w Full HD (do 60 kl./s.). Jak przystało na sprzęt dla podróżników, aparat ma wbudowany moduł GPS, termometr, kompas, wysokościomierz i głębokościomierz. Ze smartfonem połączy się przez Wi-Fi. Z tyłu znajduje się zaś 3-calowy, odchylany wyświetlacz o rozdzielczości 1,04 mln pikseli (to kolejna drobna zmiana – w TG-5 było 460 tys. pikseli).

Warto pamiętać, że Olympusowi TG-6 towarzyszy bogaty zestaw akcesoriów: dodatkowa obudowa podwodna (która umożliwia nurkowanie nawet do głębokości 45 metrów), lampy do zdjęć i filmów podwodnych, konwertery, pokrowce i mnóstwo innych przydatnych drobiazgów. Nowością jest np. konwerter typu rybie oko FCON-T02.

Akcesoria do TG-6 (fot. Olympus)

Olympus Tough TG-6 wejdzie do sprzedaży pod koniec czerwca w cenie 450 dolarów, w dwóch kolorach: czerwonym i czarnym. Polska cena nie jest jeszcze znana, ale należy spodziewać się, że wyniesie ok. 2000 zł. | CHIP


Tu znajdziecie nasz ranking cyfrowych aparatów kompaktowych. Na 1 miejscu zestawienia POWER jest Sony Cyber-shot DSC-RX10 IV. Najwyżej sklasyfikowany Olympus to wspomniany poprzednik TG-6, czyli Tough TG-5 – zajmuje 33 pozycję.

[offers keywords=”olympus tough tg-5″]