Fot. materiały Olympus

Olympus Tough TG-6 – nowa wersja „cyfrowego twardziela”

Wszystkoodporny aparat dla podróżników.

Odporny na zanurzenie 15 metrów pod wodą (bez dodatkowej obudowy), upadek z wysokości 2,4 metra, zgniatanie ciężarem do 100 kg i 10-stopniowy mróz. Olympus Tough TG-6 to wyjątkowo odporny sprzęt. Ale zaraz… Takie same parametry wytrzymałościowe miał przecież jego poprzednik, model TG-5, więc gdzie tu postęp? W wielu drobnych, ale istotnych szczegółach, takich jak chociażby usprawniony tryb makro.

Zabrudzenia nie zrobią mu krzywdy (fot. Olympus)

Sercem japońskiego aparatu pozostała matryca CMOS typu 1/2,3″ o rozdzielczości 12 mln pikseli, ale nowszy, mocniejszy procesor TruePic VIII to już zapowiedź poprawy jakości obrazu. Nie zmieniły się parametry optyczne obiektywu: ekwiwalent ogniskowych dla formatu małoobrazkowego wynosi 25-100 mm (czyli zoom optyczny 4x), przy zmiennym maksymalnym otworze przysłony f/2,0-4,9. Tu warto zauważyć dwa ulepszenia: chroniąca obiektyw przednia szybka jest podwójna, dzięki czemu nie zaparuje i lepiej zabezpiecza przednią soczewkę obiektywu. Same zaś soczewki zyskały nową powłokę antyodblaskową, co ma przyczynić się do redukcji rejestrowanych refleksów oraz poprawy kontrastu zdjęć.

Tough TG-6 przetrwa też w wodzie (fot. Olympus)

Olympus TG-6 zapisuje zdjęcia w formacie JPEG i RAW, a jeśli chodzi o wideo – nagrywa w rozdzielczości 4K (przy 30 kl./s.), w Full HD (do 60 kl./s.). Jak przystało na sprzęt dla podróżników, aparat ma wbudowany moduł GPS, termometr, kompas, wysokościomierz i głębokościomierz. Ze smartfonem połączy się przez Wi-Fi. Z tyłu znajduje się zaś 3-calowy, odchylany wyświetlacz o rozdzielczości 1,04 mln pikseli (to kolejna drobna zmiana – w TG-5 było 460 tys. pikseli).

Warto pamiętać, że Olympusowi TG-6 towarzyszy bogaty zestaw akcesoriów: dodatkowa obudowa podwodna (która umożliwia nurkowanie nawet do głębokości 45 metrów), lampy do zdjęć i filmów podwodnych, konwertery, pokrowce i mnóstwo innych przydatnych drobiazgów. Nowością jest np. konwerter typu rybie oko FCON-T02.

Akcesoria do TG-6 (fot. Olympus)

Olympus Tough TG-6 wejdzie do sprzedaży pod koniec czerwca w cenie 450 dolarów, w dwóch kolorach: czerwonym i czarnym. Polska cena nie jest jeszcze znana, ale należy spodziewać się, że wyniesie ok. 2000 zł. | CHIP


Tu znajdziecie nasz ranking cyfrowych aparatów kompaktowych. Na 1 miejscu zestawienia POWER jest Sony Cyber-shot DSC-RX10 IV. Najwyżej sklasyfikowany Olympus to wspomniany poprzednik TG-6, czyli Tough TG-5 – zajmuje 33 pozycję.