Omni Calculator – by sprawdzić, ile śmieci produkujemy

Krakowski start-up opracował Omni Calculator, pozwalający zorientować się, jak wiele plastikowych opakowań zużywamy. Jest to narzędzie, które ma uświadomić skalę zjawiska. Może niezbyt precyzyjne, ale wystarcza, by zrobić mały rachunek sumienia. W moim osobistym przypadku okazało się, że jest nieźle. Kalkulator podsumował moje zużycie plastiku na nieco ponad 19 kg rocznie. W porównaniu ze statystykami nie wypadam najgorzej (niestety, kubeczki po jogurtach jednak robią swoje), ale zawsze może być lepiej. Przeciętny Polak zużywa ponad 30 kg plastiku rocznie!
Omni Calculator – by sprawdzić, ile śmieci produkujemy

Ideą Omni Calculatora jest uzmysłowienie konsumentom skali zużycia plastiku i zmotywowanie do działań ograniczających choćby korzystanie z plastikowych torebek. a Na stronie kalkulatora można również sprawdzić, jak długo rozkładają się plastiki.

Twórcy start-upu nawiązali współpracę z naukowcami i studentami, którzy zainicjowali akcję „NIE! DLA PLASTIKU”. Jej celem jest sprawdzenie czy i w jakich ilościach w lokalach gastronomicznych są używane produkty wykonane z plastiku. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie projektu.

Natomiast na stronie Ministerstwa Środowiska znajdziecie instrukcję, jak sortować śmieci. I pamiętajcie, kupując główkę czosnku, nie musicie pakować jej w foliową torebkę.

Autonomiczne bariery oczyszczą Ocean Spokojny z plastiku