Omni Calculator – by sprawdzić, ile śmieci produkujemy

Przeciętny Polak zużywa ok. 30 kg plastiku rocznie, a ty?

Krakowski start-up opracował Omni Calculator, pozwalający zorientować się, jak wiele plastikowych opakowań zużywamy. Jest to narzędzie, które ma uświadomić skalę zjawiska. Może niezbyt precyzyjne, ale wystarcza, by zrobić mały rachunek sumienia. W moim osobistym przypadku okazało się, że jest nieźle. Kalkulator podsumował moje zużycie plastiku na nieco ponad 19 kg rocznie. W porównaniu ze statystykami nie wypadam najgorzej (niestety, kubeczki po jogurtach jednak robią swoje), ale zawsze może być lepiej. Przeciętny Polak zużywa ponad 30 kg plastiku rocznie!

Ideą Omni Calculatora jest uzmysłowienie konsumentom skali zużycia plastiku i zmotywowanie do działań ograniczających choćby korzystanie z plastikowych torebek. a Na stronie kalkulatora można również sprawdzić, jak długo rozkładają się plastiki.

Twórcy start-upu nawiązali współpracę z naukowcami i studentami, którzy zainicjowali akcję „NIE! DLA PLASTIKU”. Jej celem jest sprawdzenie czy i w jakich ilościach w lokalach gastronomicznych są używane produkty wykonane z plastiku. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie projektu.

Natomiast na stronie Ministerstwa Środowiska znajdziecie instrukcję, jak sortować śmieci. I pamiętajcie, kupując główkę czosnku, nie musicie pakować jej w foliową torebkę.

Autonomiczne bariery oczyszczą Ocean Spokojny z plastiku