Bill Gates: mój błąd w sprawie Androida kosztował Microsoft 400 miliardów dolarów

Jest wyraźnie podobieństwo pomiędzy Nokią i Microsoftem, w tym jak obydwie marki przegapiły i pewno nie doceniły rozkwitu rynku mobilnego. Bill Gates, twórca giganta z Redmond, odniósł się do tej kwestii w wywiadzie dla funduszu VC Village Global (całą rozmowę publikujemy poniżej). Autor sukcesu Microsoftu w świecie IT przyznał, że w kwestii budowy mobilnego systemu operacyjnego popełnił błędy, które kosztowały ostatecznie firmę 400 miliardów dolarów:
Bill Gates: mój błąd w sprawie Androida kosztował Microsoft 400 miliardów dolarów

– Na rynku jest miejsce tylko dla jednego systemu operacyjnego, który nie należy do Apple. To miejsce jest warte 400 miliardów, które mogły przejść z firmy na „G” do firmy na „M”. Microsoft mógł być jedyną platformą mobilną, która nie należy do Apple. W świecie oprogramowania szczególnie nowe platformy to rynek, gdzie zwycięzca bierze wszystko. Jeśli masz połowę, a nawet 90 procent aplikacji, które ma konkurencja… to jesteś na drodze do upadku. Dlatego moim największym błędem były decyzje w zarządzaniu, które doprowadziły do tego, że Microsoft nie jest dziś w tym miejscu, w którym jest Android – stwierdził Bill Gates.

Historia mobilnych systemów “firmy na M” rozpoczyna się w 2000 roku wraz z debiutem Windows Mobile. Potem od 2010 producent wydawał Windows Phone’a, a od 2016 roku Windows 10 Mobile. Projekt został zamknięty rok później, choć ostatnia wersja systemu ma wsparcie jeszcze do 10 grudnia tego roku.