Bill Gates: mój błąd w sprawie Androida kosztował Microsoft 400 miliardów dolarów

Jest wyraźnie podobieństwo pomiędzy Nokią i Microsoftem, w tym jak obydwie marki przegapiły i pewno nie doceniły rozkwitu rynku mobilnego. Bill Gates, twórca giganta z Redmond, odniósł się do tej kwestii w wywiadzie dla funduszu VC Village Global (całą rozmowę publikujemy poniżej). Autor sukcesu Microsoftu w świecie IT przyznał, że w kwestii budowy mobilnego systemu operacyjnego popełnił błędy, które kosztowały ostatecznie firmę 400 miliardów dolarów:

– Na rynku jest miejsce tylko dla jednego systemu operacyjnego, który nie należy do Apple. To miejsce jest warte 400 miliardów, które mogły przejść z firmy na „G” do firmy na „M”. Microsoft mógł być jedyną platformą mobilną, która nie należy do Apple. W świecie oprogramowania szczególnie nowe platformy to rynek, gdzie zwycięzca bierze wszystko. Jeśli masz połowę, a nawet 90 procent aplikacji, które ma konkurencja… to jesteś na drodze do upadku. Dlatego moim największym błędem były decyzje w zarządzaniu, które doprowadziły do tego, że Microsoft nie jest dziś w tym miejscu, w którym jest Android – stwierdził Bill Gates.

Historia mobilnych systemów „firmy na M” rozpoczyna się w 2000 roku wraz z debiutem Windows Mobile. Potem od 2010 producent wydawał Windows Phone’a, a od 2016 roku Windows 10 Mobile. Projekt został zamknięty rok później, choć ostatnia wersja systemu ma wsparcie jeszcze do 10 grudnia tego roku.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.