Snapdragon 7cx – SoC dla tanich laptopów z Windows

Niedawno pojawiły się pierwsze porównania wydajności procesorów Qualcomm Snapdragon 8cx i doskonale znanych Core i5 generacji 8. Wyniki, chociaż nieco kontrowersyjne, są raczej optymistyczne dla konstrukcji Qualcommu – pierwszej projektowanej od podstaw z myślą o laptopach. Teraz okazuje się, że 8cx to tylko pierwszy z serii układów amerykańskiej firmy, które wkrótce pojawią się w laptopach.
Snapdragon 7cx – SoC dla tanich laptopów z Windows

Don McGuire, wiceprezes Qualcomm ds. globalnego marketingu produktów, powiedział w niedawnym wywiadzie dla Mobile Tech Podcast, że wkrótce dostępne będą laptopy z nowym chipem, tymczasowo nazwanym Qualcomm Snapdragon 7cx. Układ ten będzie tańszym kuzynem wspomnianego wyżej Snapdragona 8cx. Interesujące jest, że McGuire podał też zakres cen laptopów z nowym SoC. Od 300 do 800 dolarów to wprawdzie bardzo szeroki zakres (od 1140 do 3080 zł), ale nadal trafiający głównie w segment budżetowy. To także sygnał na temat cen komputerów z mocniejszym przecież Snapdragonem 8cx – te z pewnością przekroczą 4000 zł.

Pierwszy laptop że Snapdragonem 8cx już został zaprezentowany – rynkowa premiera to jednak niewiadoma, podobnie jak i cena. Co do tej ostatniej pewnym jest, że tanio nie będzie (fot. Lenovo)

O samym SoC nie wiadomo na tę chwilę zbyt wiele. Qualcomm zapowiada go jako tańszego kuzyna Snapdragona 8cx i już sama ta zapowiedź może być podpowiedzią tego, czego możemy się spodziewać. Elementem, który z pewnością wydatnie podnosi cenę układu Snapdragona 8cx (oraz prawdopodobną przyczyną, dla której procesor wciąż nie znalazł się w laptopach obecnych na sklepowych półkach) jest modem 5G. Jeżeli Qualcomm zdecyduje się chociażby zrezygnować z niego na rzecz modemu LTE, to dalsze cięcie mogą nie być już szczególnie drastyczne i objąć np. układ graficzny czy część obsługiwanych interfejsów I/O. Jeżeli Qualcomm zdecyduje się natomiast “majstrować” przy rdzeniach samego CPU, to może tym samym stworzyć wydajnościowego konkurenta najwyżej dla niskonapięciowych Celeronów i Atomów. Biorąc pod uwagę zapowiadane ceny, może to być niefortunny ruch. | CHIP