Snapdragon 7cx – SoC dla tanich laptopów z Windows

Procesory, które znamy że smartfonów, bazujące na licencji ARM, mogą wkrótce masowo pojawić się w laptopach. Jeśli informacje o Snapdragonie 7cx okażą się prawdą, to segment budżetowy może niedługo zyskać naprawdę ciekawe modele komputerów. Czas pracy na baterii może przekraczać 20 godzin.

Niedawno pojawiły się pierwsze porównania wydajności procesorów Qualcomm Snapdragon 8cx i doskonale znanych Core i5 generacji 8. Wyniki, chociaż nieco kontrowersyjne, są raczej optymistyczne dla konstrukcji Qualcommu – pierwszej projektowanej od podstaw z myślą o laptopach. Teraz okazuje się, że 8cx to tylko pierwszy z serii układów amerykańskiej firmy, które wkrótce pojawią się w laptopach.

Don McGuire, wiceprezes Qualcomm ds. globalnego marketingu produktów, powiedział w niedawnym wywiadzie dla Mobile Tech Podcast, że wkrótce dostępne będą laptopy z nowym chipem, tymczasowo nazwanym Qualcomm Snapdragon 7cx. Układ ten będzie tańszym kuzynem wspomnianego wyżej Snapdragona 8cx. Interesujące jest, że McGuire podał też zakres cen laptopów z nowym SoC. Od 300 do 800 dolarów to wprawdzie bardzo szeroki zakres (od 1140 do 3080 zł), ale nadal trafiający głównie w segment budżetowy. To także sygnał na temat cen komputerów z mocniejszym przecież Snapdragonem 8cx – te z pewnością przekroczą 4000 zł.

Pierwszy laptop że Snapdragonem 8cx już został zaprezentowany – rynkowa premiera to jednak niewiadoma, podobnie jak i cena. Co do tej ostatniej pewnym jest, że tanio nie będzie (fot. Lenovo)

O samym SoC nie wiadomo na tę chwilę zbyt wiele. Qualcomm zapowiada go jako tańszego kuzyna Snapdragona 8cx i już sama ta zapowiedź może być podpowiedzią tego, czego możemy się spodziewać. Elementem, który z pewnością wydatnie podnosi cenę układu Snapdragona 8cx (oraz prawdopodobną przyczyną, dla której procesor wciąż nie znalazł się w laptopach obecnych na sklepowych półkach) jest modem 5G. Jeżeli Qualcomm zdecyduje się chociażby zrezygnować z niego na rzecz modemu LTE, to dalsze cięcie mogą nie być już szczególnie drastyczne i objąć np. układ graficzny czy część obsługiwanych interfejsów I/O. Jeżeli Qualcomm zdecyduje się natomiast „majstrować” przy rdzeniach samego CPU, to może tym samym stworzyć wydajnościowego konkurenta najwyżej dla niskonapięciowych Celeronów i Atomów. Biorąc pod uwagę zapowiadane ceny, może to być niefortunny ruch. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.