Surface ze składanym ekranem jeszcze w tym roku?

Fot. Microsoft
Jak donosi serwis The Verge, Microsoft zaprezentował prototyp składanego Surface'a wszystkim swoim pracownikom z działu odpowiedzialnego za urządzenia. Nazwa kodowa urządzenia to Centaurus. Producent pracuje też nad nowym systemem operacyjnym dla laptopów ze składanym ekranem.

Projekt Centaurus był rozwijany równolegle do zarzuconego niedawno projektu Andromeda, który dotyczył mniejszej klasy urządzeń takich jak składane tablety czy smartfony. Zamiast tego, gigant z Redmond we współpracy z Intelem postanowił skupić się na laptopach ze składanymi ekranami. Urządzenie może przypominać jeden z wcześniejszych projektów Microsoftu, czyli Courier, który był rozwijany od 2008 do 2010 roku. Na grafice tytułowej możecie zobaczyć jak wyglądał ten koncept.

Projekt Andromda ostatecznie zarzucono na rzecz od 2 lat rozwijanego równolegle projektu Centaurus (graf. Microsoft)

Jednocześnie od dłuższego czasu mówi się o „odchudzonej” wersji Windows 10 przystosowanej do obsługi nowej klasy składanych urządzeń. Windows Lite, bo taką nazwę kodową nosi nowy system Microsoftu, projektowany jest z myślą o urządzeniach wyposażonych w składane ekrany. Bardzo prawdopodobne, że Windows Lite znajdzie się w składanych laptopach także innych producentów. Miesiąc temu informowaliśmy o prototypie ThinkPada X1, czyli pierwszym składanym urządzeniu Lenovo z Windows 10.

Reklama

O ile w przypadku smartfonów i tabletów króluje Android i Microsoft nie ma większych szans na zawładnięcie rynkiem należącym obecnie do Google, to jeśli chodzi o większe urządzenia może być inaczej. Chromebooki nie osiągnęły tak spektakularnego sukcesu, a pomimo wielu wad systemu Microsoftu, ciągle wspiera on wiele aplikacji, które są niezaprzeczalnym atutem. Jeśli do tego dojdzie obsługa urządzeń dotykowych, może dojść do ciekawego starcia pomiędzy dwoma gigantami. | CHIP

Surface Go – nowy hybrydowy tablet Microsoftu

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.