TEST: Samsung SSD 970 EVO Plus – co potrafi kolejna generacja SSD NVMe

Nośniki SSD NVMe Samsunga są z nami od dawna. Od modelu 950 Pro do dzisiaj testowanego 970 Evo Plus minęły 4 lata i ponad 50 procent wydajności. Przynajmniej teoretycznej. Dziś sprawdzamy najnowszy model w ofercie południowokoreańskiej firmy. Tu przyznaję – model o pojemności 2 TB jest oczywiście drogi, nawet przy wyraźnie taniejących SSD to nadal poważny wydatek. Co dostajemy za 2000 zł, które aktualnie trzeba wydać na ten model?
SSD 970 EVO Plus
SSD 970 EVO Plus

Seria Samsung 970 Evo Plus

SSD 970 EVO Plus

Testowany model to jeden z czwórki nośników SSD skupionych w najnowszej serii Samsunga nazwanej 970 Evo Plus. Na rynek trafiły dyski o pojemności 250 GB, 500 GB, 1 TB i oczywiście 2 TB. Producent podaje informację, że najszybszy (czyli też najbardziej pojemny) model w serii oferuje odczyt sekwencyjny z prędkością 3500 MB/s i zapis na poziomie 3300 MB/s. Model ten, tak jak i pozostałe w serii, bazuje na kości Samsung V-NAND 3-bit MLC. Nie można się natomiast dać zwieść marketingowej nazwie tych modułów – zapis 3 bitów w komórce oznacza w praktyce, że układom tym jest bliżej do TLC niż MLC.

Intelligent TurboWrite

Dużą zaletą (wpływającą tak na wydajność, jak i żywotność nośnika) jest obecność technologii Intelligent TurboWrite. Jest to rozwiązanie Samsunga pokazane po raz pierwszy w nośnikach 840 EVO. Polega na tym, że na nośniku jest montowana dodatkowa, bardzo szybka kość SLC niewielkiej pojemności, działająca jako bufor zapisu. Kości SLC można najczęściej spotkać w nośnikach SSD dla serwerów, z racji ich bardzo dużej wytrzymałości na wielokrotny zapis i odczyt. Pojemność bufora różni się w zależności od pojemności całego nośnika. W testowany, 2-terabajtowym nośniku to aż 78 GB. W pozostałych modelach to, odpowiednio: 250 GB / bufor 13 GB, 500 GB / 22 GB, a 1 TB / 42 GB. Nie będzie zaskoczeniem gdy dodam, że zapełnienie buforu powoduje spadek wydajności.

SSD 970 EVO Plus

Należy pamiętać, że testowany nośnik to najbardziej pojemny, a zatem też najszybszy przedstawiciel linii 970 Evo Plus. I właśnie, dlaczego w ogóle 970 Evo Plus, a nie 980 Evo? Sekret czai się w pamięciach. Owszem, to podobnie jak w serii 970 Evo moduły V-NAND 3-bit MLC, ale już nie 64-, a 96-warstwowe. Niemniej pozostał ten sam kontroler i interfejs – zapewne dlatego Samsung nie zdecydował się na większą zmianę nazwy. Ta pewnie nadejdzie wraz z nośnikami korzystającymi z PCIe 4.0.

Dane techniczne
ModelSamsung SSD 970 EVO Plus 2 TB
Interfejs i formatM.2 2280, PCIe X4 NVMe
Typ pamięci flashV-NAND 3-bit MLC (96-warstwowe)
Dostępne pojemności2 TB, 1 TB, 512 GB, 250 GB (testowany 1 TB)
Prękość odczytu sekwencyjnego (deklarowana)3500 MB/s
Prędkość zapisu sekwencyjnego (deklarowana)3300 MB/s
Cenaokoło 2059 zł

Testy wydajności Samsunga SSD 970 EVO Plus

Już po tym, co widzieliśmy w przypadku terabajtowego Samsunga 970 Evo (bez plusa), trudno było oczekiwać, że nowy model spisze się źle. Poprzednik wykazał się znakomitymi rezultatami w testach, a model testowany dziś jest nie tylko usprawniony, ale też bardziej pojemny, a co za tym idzie – szybszy.

SSD 970 EVO Plus - wynik wydajności w Crystal Disk Mark
Samsung 970 Evo Plus 2 TB jest naprawdę bardzo wydajny. Szybkość zarówno w odczycie, jak i zapisie jest naprawdę wysoka.

Wydajność mierzona w CrystalDiskMark przebija to, co widzieliśmy w poprzedniku. Zmieniła się szczególnie szybkość zapisu.

as ssd benchmark
Wyniki w AS SSD zawsze są niższe niż w CrystalDiskMark – potwierdza się jednak informacja o znacznie poprawionej szybkości zapisu.
ssd benchmark
Dysk naprawdę dobrze radzi sobie z dużą liczbą wykonywanych operacji. Szybkość zapisu też jest świetna.

Jeden minus w morzu plusów Samsunga SSD 970 EVO Plus

Już poprzedni model potrafił zrobić się dość ciepły. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Wskazywana temperatura nośnika to momentami nawet 71 stopni. I chociaż do throttlowania układu nie dochodziło, to jest ono możliwe np. w cienkich ultrabookach.

Samsung rozbija bank… kolejny raz

v-nand ssd 970 evo plus

Co ja wam będę mówił – ten nośnik jest naprawdę szybki. To oczywiście zasługa kilku składowych: szybkiego kontrolera Samsung Phoenix, modułów o dużej wydajności, także zresztą Samsunga, oraz bardzo wydajnego bufora Intelligent TurboWrite. Przy tak dużej pojemności tego ostatniego, jedynie w nielicznych wypadkach zauważymy spadek wydajności będący skutkiem przepełnienia bufora.

Wszystko by było wręcz idealnie, gdyby nie temperatura. Przyznaję, nośnik testuję w pierwszy naprawdę gorący weekend tego roku, ale to nie jest powodem dość wysokich temperatur osiąganych przez Samsunga 970 Evo Plus. Szybka pamięć i wydajny kontroler niestety wydzielają sporo ciepła. Z tym trzeba się liczyć. Także z potencjalnym throttlingiem np. w laptopach o słabszej wentylacji. W komputerze stacjonarnym lepiej zastosować radiatory na nośniku – dla świętego spokoju. | CHIP

> Nie potrzebujesz tak pojemnego dysku SSD? Sprawdź ceny wersji 1TB lub 500 GB.