rogi

Uniwersytet z Queensland: od smartfonów wyrastają nam rogi

Fot. Pixabay
Badacze z australijskiego uniwersytetu w Queensland odkryli, że nowe technologie wywołują już w ciele człowieka ewolucyjne zmiany. W układzie kostnym głowy u młodych osób zauważyli wypustki przypominające niewielkie "rogi". Ma to być efekt ciągłego pochylania się w kierunku wyświetlacza telefonu. Uczeni przez długi czas obserwowali wyselekcjonowaną grupę ludzi, obserwując zmiany w budowie ich czaszek.

Jeżeli będziemy chodzili przez dłuższy czas boso, skóra na naszych stopach stanie się grubsza. W ten sam sposób, tylko na poziomie ewolucyjnym, a zatem dotyczącym całego gatunku i dłuższej perspektywy, zmienia się układ kostny człowieka – przypominają naukowcy. Przez 3 lata badacze wykonali osobom w wieku od 18 do 30 lat – 218 zdjęć rentgenowskich. U 41% ludzi w tej grupie zaobserwowali wzrost entezofitów, czyli kostnych wypustek u podstawy czaszki, przypominających… rogi. W większości przypadków te deformacje dotyczyły mężczyzn.

rogi
Zdjęcie rentgenowskie rejestrujące ewolucyjne zgrubienie kości czaszki (fot. Scientific Reports)

Podobne „rogi” do tej pory obserwowano rzadko i głównie u osób starszych. Zgrubienia nie przekraczały jednak 3-5 mm. Te odkryte obecnie u osób młodych liczyły ponad 27 mm. Według jednego z badaczy z University of Queensland, wypustki mogą wywoływać chroniczne bóle głowy i pleców. Inny członek zespołu twierdzi, że same „rogi” nie są największym problemem, a jedynie symptomem o wiele groźniejszych zmian, jakie zajdą w ciele człowieka.

Za przyczynę pojawiania się u podstawy czaszki „rogów” uczeni zgodnie uznają złą postawę ciała. Coraz więcej czasu spędzamy z pochyloną głową, spoglądając na ekrany smartfonów – już nie tylko w domu, miejscu pracy czy szkole, ale też w drodze. Taka pozycja sprawia, że ciężar z kręgosłupa przenosi się na mięśnie z tyłu głowy. Są one cały czas napięte, bo muszą podtrzymywać czaszkę. Badacze przekonują, że w szkołach powinno się mówić dzieciom o tym poważnym problemie i ryzyku. Tak jak w latach 70 przypominano o szczotkowaniu zębów i używaniu nici dentystycznych.

Reklama

Warto też zauważyć, że chodzenie z opuszczoną głową może przyczynić się do znacznie poważniejszych wypadków. W kilku miejscach na świecie pojawiły się już ścieżki dla pieszych wpatrzonych w smartfony, ponieważ użytkownicy telefonów ciągle wpadają na innych ludzi lub na uliczne lampy. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że ten problem jest przyczyną wzrostu liczby zgonów w wypadkach drogowych. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.