szachowy arcymistrz

Arcymistrz szachowy przyłapany na oszukiwaniu za pomocą smartfonu

Igors Rausis, jeden ze stu najlepszych zawodników w szachach, w trakcie ostatniego z turniejów często wychodził do toalety. W trakcie jednej z takich wizyt, okazało się, że korzystał w tym czasie z telefonu komórkowego. Urządzenia tego typu są całkowicie zakazane podczas gry.

Podczas turnieju w Strasburgu we Francji, arcymistrz został sfotografowany w toalecie. Mężczyzna siedział na zamkniętej desce klozetowej i korzystał ze smartfonu. Te, jak wiadomo, są absolutnie zakazane podczas pojedynków. Chociaż na zdjęciu nie widać, co dokładnie robił na telefonie, to najprawdopodobniej korzystał on z oprogramowania pomagającego przeanalizować sytuację na planszy.

Łotysz, który ostatnio reprezentował Czechy potwierdził, że urządzenie było jego. Umieścił je w toalecie przed rozpoczęciem zawodów. Przyznał się też do używania go w czasie przerwy, twierdząc, że „stracił rozum”. Dodał też, że „zagrał swoją ostatnią partię w szachy”. Najwyraźniej zdaje on sobie sprawę z konsekwencji swoich poczynań. Komisja ds etyki przyglądająca się sprawę, nie orzekła jeszcze, co uczyni z arcymistrzem. Póki co, został on zawieszony do czasu wyjaśnienia.

szachowy arcymistrz
Arcymistrz przyłapany na gorącym uczynku (fot. news.com.au)

Ciekawy jest także fakt, że Rausisa podejrzewa się o to, że korzystał z elektronicznego dopingu przez dłuższy czas. Chociaż jest najstarszym arcymistrzem szachowym, jego forma w ostatnich latach zaskakująco wzrosła. W szachach natomiast w miarę upływu lat, wyniki zawodników zawsze się pogarszają. Yuri Garret z Międzynarodowej Federacji Szachowej, przyznał, że od miesięcy obserwują oni poczynania Rausisa, wspierając się przy tym oprogramowaniem, które wykrywa niezwykłe postępy graczy.

Warto przypomnieć o sytuacji z 2015 roku. Wtedy, 26-letni mistrz szachowy Gruzji został także przyłapany na korzystaniu ze smartfonu w trakcie gry. Nigald schował iPhone’a w rolce papieru toaletowego. Po bliższych oględzinach wykryto, że kopiował on ruchy swojego przeciwnika w programie szachowym. Wtedy Gruzin został zawieszony na 15 lat.

Reklama

Szachy nie są łatwą grą, dlatego wykorzystuje się ją też do mierzenia postępów SI. W 2017 roku AlphaZero nauczyła się gry w zaledwie 4 godziny. Na 100 pojedynków z zaawansowanym programem szachowym SI nie przegrała wówczas żadnego pojedynku, a 28 razy udało jej się nawet wygrać. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.