Były chiński inżynier Tesli skopiował kod źródłowy autopilota…

Przed sądem Guangzhi Cao przyznał się do wgrania kodu źródłowego autopilota Tesli na prywatne konto w iCloudzie pod koniec ubiegłego roku, kiedy jeszcze pracował w amerykańskiej firmie. Według Tesli, jej były pracownik przesłał 300 tysięcy plików związanych z systemem autonomicznej jazdy. Chiński inżynier odpiera jednak zarzuty o kradzież i szpiegostwo gospodarcze na rzecz nowego pracodawcy. Twierdzi, że skasował dane po tym, jak przestał pracować w Tesli. Cao był jedną z 40 osób pracujących przy systemie autopilota. 2 lata przed tym, kiedy trafił do Tesli, był zatrudniony w Apple.
Tesla

Tesla

Chińczycy wykradali dane na temat systemów autonomicznej jazdy Tesli i Apple (fot. Automobile Italia)

Sprawa jest związana ze śledztwem FBI, które rozpracowywało chińska siatkę zajmującą się szpiegostwem gospodarczym. W lipcu ubiegłego roku inny chiński inżynier, Xiaolan Zhang, został zatrzymany po tym, jak próbował wyjechać ze Stanów Zjednoczonych. Także chciał zacząć pracę w należącym do firmy Alibaba Xiaopeng Motors. Po sprawdzeniu przez Apple historii monitoringu okazało się, że Zhang wyniósł z firmy elektronikę montowaną w testowanych autonomicznych samochodach. Inżynier przyznał się do winy, potwierdzając, że skopiował również 40 GB danych związanych z tym projektem.

Systemy samodzielnego prowadzenia pojazdów są w ostatnich latach bardzo ważnym elementem badań w laboratoriach koncernów motoryzacyjnych i firm technologicznych takich jak BMW, Volkswagen, Mercedes, Apple, Google czy Intel. Według Elona Muska, do końca przyszłego roku samochody produkowane przez Teslę będą mogły jeździć całkowicie bez nadzoru kierowcy. To z kolei pozwoli producentowi na uruchomienie autonomicznych taksówek. Stąd m.in. informacje o postępach prac nad autopilotem i Full Self Driving są bardzo cenne dla amerykańskiego koncernu. | CHIP

Więcej:AppleTesla