Dzięki MediaTekowi Helio G90 gamingowe smartfony mogą być tańsze

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami tajwański producent przedstawił mobilne CPU Helio G90 i G90T. To 8-rdzeniowe (6 x Cortex A-55 i 2 x A76) układy o taktowaniu 2,05 GHz. Obydwa zostały wykonane w litograficznym procesie 12 nm. Chipy dysponują układem GPU Mali-G76 800 MHz. Procesory współpracują z 10 GB pamięci RAM LPDDR4x oraz 64-megapikselowymi aparatami. Te ostatnie, jak wiemy, pojawią się w smartfonach Samsunga oraz Redmi.
helio g90
helio g90

Procesory Helio G90 będą dysponowały technologią HyperEngine składającą się z kilku funkcji zorientowanych na zwiększenie wydajności w grach. Po pierwsze znajdziemy tu rozwiązanie, które w momencie wykrycia np. słabszego sygnału Wi-Fi automatycznie przełączy smartfon na LTE lub odwrotnie – oraz wykorzysta, zarówno pasmo 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Dzięki temu opóźnienia w grach sieciowych zmniejszą się o 22%. Kolejna sprawa to tzw. mechanizm szybkiego reagowania, który zminimalizuje opóźnienia związane z używaniem dotykowego ekranu. Nie zabraknie również obsługi standardu HDR 10 z 10-bitową głębią kolorów. MediaTek G90 zadebiutuje w jednym z nowych smartfów Xiaomi, który wkrótce ma mieć premierę w Indiach.

[banner slot=”text”]

Gamingowe telefony to wciąż niszowy dział urządzeń mobilnych, ale z miesiąca na miesiąc interesuje się nimi coraz więcej producentów. W ubiegłym tygodniu kolejnego przedstawiciela z tej półki zapowiedział ASUS. Ponieważ graczom zależy na wydajności i wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu, konstrukcje do gier są zwykle bardzo drogie. Pojawienie się na tej scenie MadiaTeka, który jest znany z wypełniania rynkowych luk tańszymi podzespołami, powinno spowodować wejście do sprzedaży tańszych gamingowych smartfonów.  | CHIP


-> Względnie niedrogim urządzeniem dla graczy jest np. Razer Phone 2, który obecnie kosztuje około 2000 złotych.