Intel współpracuje z Baidu nad rozwojem SI

Baidu to najpopularniejsza w Chinach wyszukiwarka internetowa. Firma nie bez przyczyny bywa nazywana chińskim Google. I podobnie jak Google, Baidu również zajmuje się rozwijaniem sztucznej inteligencji. W 2016 roku chińska firma udostępniła na licencji swój framework PaddlePaddle (skrót od ang. PArallel Distributed Deep LEarning), który jest chińskim odpowiednikiem TensorFlow. Zapowiedziana współpraca z Intelem pozwoli z jednej strony rozwinąć to oprogramowanie, a z drugiej zaowocuje zapewne nowymi układami przeznaczonymi do uczenia maszynowego.
Intel współpracuje z Baidu nad rozwojem SI

Baidu i Intel będą wspólnie rozwijać m.in. framework PaddlePaddle (graf. Baidu)

Obecnie Intel pracuje nad dwoma wersjami swojego procesora Nervana. Układ NNP-T (ang. Nervana Neural Network Processor for Training) przeznaczony jest do trenowania sieci neuronowych. Został zaprojektowany tak, by maksymalnie wykorzystać dużą ilość pamięci HBM i SRAM, zapewniając przy szybkość obliczeń, a jednocześnie maksymalnie ograniczyć zużycie energii. Drugi z układów, NNP-I (ang. Nervana Neural Network Processor for Inference), zapowiedziany na tegorocznych targach Consumer Electronics Show w Las Vegas, będzie odpowiedzialny za wykorzystanie modelu stworzonego na podstawie wcześniej przetworzonych danych np. przez NNP-T.

[banner slot=”text”]

Intel rozwija układy NNP od 2016 roku, kiedy kupił firmę Nervana, od której wzięła swoją nazwę linia procesorów przeznaczonych do uczenia maszynowego. Nowa generacja układów NNP o nazwie kodowej Spring Crest, pojawi się w produkcji jeszcze w tym roku. Współpraca z Baidu pozwoli połączyć wiedzę chińskich programistów i inżynierów z doświadczeniami amerykańskiego producenta. | CHIP

Stany Kwantowe Komputera