Japonia ograniczy eksport kluczowych chemikaliów do Korei Południowej

Japonia ograniczy eksport do Korei Południowej kluczowych chemikaliów używanych w produkcji elektroniki, donosi japoński dziennik The Sankei News.
Japonia ograniczy eksport kluczowych chemikaliów do Korei Południowej

Kluczowe substancje to przede wszystkim fluorowanego poliimidu, który jest stosowany w wyświetlaczach OLED. Bez niego nie da się produkować np. smartfonów czy telewizorów. Nie trzeba eksperta, by zrozumieć, jak wielki wpływ na gospodarkę Korei Południowej może mieć niedobór tego surowca. Drugim z chemikaliów, których dotyczy ograniczenie jest fluorowodór wysokiej czystości (stosowany produkcji półprzewodników jako tzw. gaz wytrawiający). Ostatnim są materiały wspólnie określane jako spoiwa.

Blokada dostaw to odpowiedź na serię wyroków wydanych przez Sąd Najwyższy Korei Południowej, dotyczących odszkodowań dla Koreańczyków zmuszanych do pracy przymusowej w japońskich firmach podczas II wojny światowej. W październiku 2018 r.  Sąd Najwyższy Korei Płd. przyznał odszkodowania czterem obywatelom Korei Południowej od Nippon Steel and Sumitomo Metal Corp. A w listopadzie zeszłego roku nakazał japońskiemu Mitsubish Heavy Industries Ltd. wypłatę odszkodowań 28 obywatelom południowokoreańskim za pracę przymusową podczas II wojny światowej. Wysokość odszkodowań waha się od 80 do 150 mln wonów (ok. 71-133 tys. dolarów). Jednocześnie Sąd stwierdził, układ o przywróceniu stosunków dyplomatycznych zawarty w 1965 r. pomiędzy oboma krajami nie oznacza, że poszczególni obywatele Korei Południowej nie mogą dochodzić odszkodowań za pracę przymusową.

[banner slot=”text”]

Do tej pory Korea Południowa i Japonia współpracowały w ramach porozumienia, które znacząco upraszczało handel i wymianę towarów. Jeśli problem natury politycznej nie zostanie rozwiązany, Japonia usunie Koreę Południową z tzw. białej listy już 4 lipca. A to oznacza poważne problemy dla firm takich jak LG czy Samsung. Jak po 4 lipca będzie wyglądał handel zastrzeżonymi substancjami? Za każdym razem, gdy japońska firma będzie chciała sprzedać wspomnianą substancję firmie z Korei Południowej, będzie musiała starać się o specjalne pozwolenie. Jego wyrobienie trwać ma około 90 dni. Koreańczycy raczej nie mają wyjścia. Japonia produkuje 90 procent światowych zasobów fluorowanych poliimidów i 70 procent spoiw.

Na podbitych terenach Japończycy zaprowadzali terror zarządzany przez Kempeitai, tajną policję, która miała równie złą sławę co Gestapo w okupowanej przez Niemcy Europie (fot. military-history.org)

Koreańczycy, ale też Chińczycy oraz mieszkańcy krajów Azji Południowo-Wschodniej byli wykorzystywani przez Cesarstwo Japonii jako darmowa siła robocza napędzająca machinę wojenną. Warto przy tym pamiętać, że wielu historyków skłania się ku przekonaniu, że II wojna światowa rozpoczęła się w Azji wcześniej, bo jeszcze w 1937 roku od ataku Japonii na Chiny, a przy tym skończyła się później, bo dopiero 2 września 1945 roku. | CHIP

Japonia wprowadza w sektorze IT ograniczenia dla zagranicznych inwestorów