LUKE Arm – proteza jak ręka Luke’a Skywalkera

Proteza LUKE Arm zgina się w 10 miejscach i współpracuje z różnymi aparatami do elektromiografii (badanie czynności elektrycznej mięśni i nerwów), z przetwornikami ciśnieniowymi i przełącznikami. Mechanicznym ramieniem pacjent steruje za pomocą urządzenia Inertial Measurement Unit Foot Control przypiętego do stopy. Ruchy stopą w górę, w dół i na boki powodują, że LUKE Arm porusza się zgodnie z intencjami użytkownika. Urządzenie ma baterię litowo-jonową o pojemności 7000 mAh i waży niecałe 5 kilogramów. Protezy można używać w temperaturze od -10 do 50 stopni Celsjusza.
luke arm
luke arm

Tester Keven

Jednym z 7 pacjentów, którzy jako pierwsi przetestowali LUKE Arm, był Keven Walgamott. Amerykanin 17 lat temu stracił część ramienia po porażeniu prądem. Teraz jest w stanie chwytać przedmioty i czuć ich fakturę, co, jak opowiada, samo było dla niego bardzo emocjonalnym przeżyciem. W poniższym filmie możecie zobaczyć, jak Keven przy pomocy sztucznej ręki m.in. odrywa z kiści winogrona i obraca jajko.

LUKE Arm wzorowany na “Star Wars”

Nazwa protezy nie jest przypadkowa. Nawiązuje do jednego z głównych bohaterów filmu “Gwiezdne Wojny”. Podczas finałowej sceny piątej części sagi (“Imperium Kontratakuje”) Darth Vader odcina Luke’owi Skywalkerowi prawą rękę, którą później zastąpi mechaniczna proteza. Dzięki postępom w nauce po raz kolejny rozwiązania projektowane w fantastyce naukowej stają się rzeczywistością. | CHIP