luke arm

LUKE Arm – proteza jak ręka Luke’a Skywalkera

Naukowcy z Uniwersytetu w Utah stworzyli protezę sterowaną kontrolerem przypiętym do stopy. Dzięki LUKE Arm pacjenci mogą za pomocą sztucznych palców czuć powierzchnię chwytanych przedmiotów. Sensory protezy podłącza się bezpośrednio do nerwów.

Proteza LUKE Arm zgina się w 10 miejscach i współpracuje z różnymi aparatami do elektromiografii (badanie czynności elektrycznej mięśni i nerwów), z przetwornikami ciśnieniowymi i przełącznikami. Mechanicznym ramieniem pacjent steruje za pomocą urządzenia Inertial Measurement Unit Foot Control przypiętego do stopy. Ruchy stopą w górę, w dół i na boki powodują, że LUKE Arm porusza się zgodnie z intencjami użytkownika. Urządzenie ma baterię litowo-jonową o pojemności 7000 mAh i waży niecałe 5 kilogramów. Protezy można używać w temperaturze od -10 do 50 stopni Celsjusza.

Tester Keven

Jednym z 7 pacjentów, którzy jako pierwsi przetestowali LUKE Arm, był Keven Walgamott. Amerykanin 17 lat temu stracił część ramienia po porażeniu prądem. Teraz jest w stanie chwytać przedmioty i czuć ich fakturę, co, jak opowiada, samo było dla niego bardzo emocjonalnym przeżyciem. W poniższym filmie możecie zobaczyć, jak Keven przy pomocy sztucznej ręki m.in. odrywa z kiści winogrona i obraca jajko.

LUKE Arm wzorowany na „Star Wars”

Nazwa protezy nie jest przypadkowa. Nawiązuje do jednego z głównych bohaterów filmu „Gwiezdne Wojny”. Podczas finałowej sceny piątej części sagi („Imperium Kontratakuje”) Darth Vader odcina Luke’owi Skywalkerowi prawą rękę, którą później zastąpi mechaniczna proteza. Dzięki postępom w nauce po raz kolejny rozwiązania projektowane w fantastyce naukowej stają się rzeczywistością. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.